28 lutego 2021

Kategoria:
Moda

Morze kontra góry. Odwieczny dylemat który pomożemy rozstrzygnąć

Wybierając miejsce na wypoczynek w Polsce, turyści mają niemal nieograniczone możliwości. Większość podróżnych bierze jednak pod uwagę dwa najbardziej uczęszczane kierunki, które dają na ogół dużą satysfakcję związaną z atrakcjami oraz relaksującymi pejzażami. Mowa tutaj o wakacjach nad Morzem Bałtyckim lub w bajkowym otoczeniu malowniczych polskich gór. Który z regionów ma turystom więcej do zaoferowania i gdzie wypoczywa się najlepiej?

Dlaczego warto wybrać niezapomniane wakacje nad morzem?

Wczasy nad morzem mają wielu zwolenników. Powietrze bogate w jod oraz szum morskich fal to ważne atuty tamtejszych okolic. Wypoczynek nad Bałtykiem jest możliwy niemal o każdej porze roku. Jednak to latem można liczyć na atrakcje związane z opalaniem się na słonecznych plażach oraz chrupiące i smakowite ryby wprost z lokalnych smażalni.

Co ciekawe, wakacje nad morzem z dziećmi dają naprawdę dużo radości i satysfakcji. Niezliczone atrakcje wodne w postaci rejsów oraz specjalnie przygotowanych warunków do uprawiania sportów wodnych – znajdują wielu fanów zarówno podczas wczasów rodzinnych jak też wypadów ze znajomymi.

Popularne nadmorskie kurorty to m.in.:

 •   atrakcyjne turystycznie Trójmiasto,
 • kameralne Chałupy,
 • rozrywkowe Sarbinowo,
 • przytulna Krynica Morska,
 • pełne młodzieży Władysławowo,
 • uniwersalna Łeba,
 • legendarny Kołobrzeg.

Aby spędzić naprawdę niezapomniany czas nad morzem, warto skorzystać z bogatej oferty komfortowego hotelu Orle w Gdańsku.

Podróż w góry dla miłośników aktywnego wypoczynku i sportów zimowych

Polskie góry mają do zaoferowania mnóstwo atrakcji związanych z pieszymi wędrówkami, malowniczymi pejzażami oraz sportami zimowymi. Decydując się na ten region, można z pewnością liczyć na rześkie powietrze, wyśmienitą góralską kuchnię oraz widok uśmiechniętych turystów. Niewątpliwą atrakcją górskich terenów są też Parki Narodowe oraz niezliczone zbiorniki wodne ulokowane u podnóża przepięknych i majestatycznych widoków.

Popularne górskie miejscowości to m.in.:

 • kochane przez turystów Zakopane,
 • malownicza Białka Tatrzańska,
 • odległy i magiczny Karpacz,
 • uzdrowiskowa Szklarska Poręba,
 • popularna Szczawnica,
 • bajkowa Bukowina Tatrzańska.

Dlaczego warto wybrać właśnie wakacje w polskich górach?

Decydując się na wakacje lub weekend w górach, warto mieć świadomość, że są to tereny dające ukojenie oraz wytchnienie od codzienności. Jest to szczególnie istotne, kiedy na co dzień turysta mieszka w odległych zakątkach kraju, które są nizinne i nieco monotonne. 

W takiej sytuacji warto wybrać właśnie góry, które z każdym spojrzeniem odmieniają nastrój. Zaś otwarte przestrzenie pozwalają poczuć dużą wolność i zew przygód na mniej lub bardziej wymagających ścieżkach przygotowanych dla wypoczywających wędrowców.

Najważniejszą zaletą gór jest jednak przyjazna atmosfera panująca zarówno w restauracjach jak też hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Energia bijąca od górali jest niesamowicie inspirująca i pozwala poczuć się jak w domu. Góry są atrakcyjne o każdej porze roku i oferują sporty zimowe zimą oraz komfortowe wędrówki i pikniki podczas lata.

Cena wakacji nad morzem i w górach

Rozważając wybór miejsca na wakacje, wielu turystów bierze pod uwagę ceną pobytu. Warto wspomnieć, że w sezonie turystycznym ceny w obu regionach kształtują się bardzo podobnie.

Średnia cena pobytu w górach na 2020 rok to około 50 złotych. Wczasy nad morzem także osiągają podobną cenę. Wszystko jest jednak uzależnione od warunków, jakie chcesz wybrać oraz stopnia popularności miejscowości.

Turyści liczący na oszczędności mogą więc skorzystać z oferty licznych domków i pensjonatów, a  podróżni o wyższych wymaganiach – po prostu zarezerwować bardziej komfortowy nocleg w hotelach i willach u podnóża gór lub też z zapierającym dech w piersiach widokiem na Bałtyk.