24 stycznia 2019

Kategoria:
Moda

Materiały stosowane na firanki

Firanki to ozdoba okienna, która zazwyczaj wykonana jest z lekkiego materiału. Są popularne, gdyż pomagają w aranżacji – sprawiają, że w pomieszczeniu robi się przytulniej, a także skutecznie odcinają przestrzeń od tego, co dzieje się za oknem. Jakie materiały wykorzystuje się do ich produkcji? Dowiedz się, jakie tkaniny używane są najczęściej, jakie mają cechy i czemu są tak często stosowane.   

Firanki żakardowe – klasyka zawsze w modzie

Do popularnych firan zalicza się np. firanki z żakardu, które cieszą dużym zainteresowaniem głównie dlatego, że materiał nie wymaga prasowania. Oprócz tego, firanki są niezwykle praktyczne, trwałe i mają wiele wzorów. Tego typu ozdoby okienne wykonane są z delikatnej przędzy, najczęściej z nici poliestrowych. Mogą mieć rzadki lub gęsty splot, dlatego zależnie od wybranego modelu – słabiej lub mocniej przepuszczają światło. Firany żakardowe świetnie pasują do wnętrz klasycznych, którym dodają elegancji. Warto jednak podkreślić, że są podatne na kurz, przez co należy je prać częściej niż np. firanki z woalu lub z organtyny.

Niezastąpiony woal w oknach

Innym, popularnym materiałem, z którego produkowane są firany, jest woal. Ze względu na jego gęstość, najczęściej stosuje się go w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach, w których skutecznie ogranicza wpadanie promieni. Otrzymuje się go z włókien sztucznych, z domieszką bawełny. Firanki z woalu przyciągają wzrok, gdyż ładnie się układają, są delikatne i lejące.

Woal świetnie sprawdza się w wersji standardowej, na całej długości okna, jak i w fantazyjnych upięciach oraz drapowaniach. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, świetnie sprawdzą się dekoracyjne firany z woalu cieniowanego – podkreśla specjalista z firmy Polontex z Częstochowy.

Inne materiały używane do produkcji firan

Firanki często produkowane są także z tiulu. Dzięki niemu są delikatne, ażurowe i świetnie nadają się do rozmaitych upięć. Innym rodzajem często stosowanego materiału jest organza. Tego typu firanki cechuje zwiewność i przejrzystość. Świetnie sprawdzają się np. modele kreszowane. W ofertach wielu producentów można także spotkać firany satynowe, które sprawdzą się w salonie bądź sypialni. Z jednej strony są gładkie, a z drugiej błyszczące, dlatego upięte, dadzą ciekawy efekt. Ich przeciwieństwem jest sztywna tafta. Pięknie błyszczy i odbija światło, jednak jest mało przejrzysta. Nietypowym materiałem jest także markizeta. Wykonane z niej firanki przypominają z bliska siateczkę o gęstszych lub rzadszych oczkach. Jeśli jest gładka, to dodaje elegancji, a dodatkowo świetnie się układa i podobnie jak firany żakardowe, nie wymaga prasowania.