odzież robocza
8 czerwca 2020

Kategoria:
Moda

Materiały do podstawowej odzieży roboczej

Zasady BHP wyraźnie określają, że w wielu przypadkach pracodawca ma obowiązek zapewnić podwładnym stosowną odzież ochronną. Gwarantuje ona przede wszystkim higieniczne warunki pracy. Niezawodna w branżach budowlanej, chemicznej, spożywczej czy przemysłowej, odpowiednio spełnia wymogi technologiczne i sanitarne. Chroni przed wszelkimi zabrudzeniami, ponadto jest dopasowana do warunków pracy. Z czego więc powinna być wykonana odzież tego typu?

Odzież robocza – dlaczego jest tak ważna?

Odzież robocza jest przeznaczona przede wszystkim do ochrony przed zabrudzeniami. W jej skład wchodzą rękawice, kombinezony, kamizelki, koszule, spodnie, fartuchy, a także elementy ostrzegawcze. Te ostatnie to przede wszystkim stroje odblaskowe i żółte kamizelki, które bywają tak nieocenione w ruchu drogowym czy na placach budów.

Tak więc odzież robocza najczęściej jest wymagana w przypadku pracowników budowlanych. Zastosowanie znajduje też w warsztatach samochodowych i serwisach sprzątających. Nierzadko obowiązek jej noszenia dotyczy monterów i operatorów maszyn, a nawet pracowników biurowych. Obecnie te elementy garderoby zazwyczaj powstają ze 100% bawełny i flaneli. Dlaczego są to tak cenione materiały?

Bawełna i flanela – doskonałe tworzywa do odzieży roboczej

Bawełna to podstawowe naturalne włókno, które występuje w odzieży roboczej. Nadzwyczaj solidne, trwałe i wytrzymałe, ma silne właściwości higroskopijne. Dzięki temu zapewnia też odpowiednią przepuszczalność powietrza. Bawełna jest odporna na rozciąganie, ścieranie i przypalanie, poza tym się nie elektryzuje. To tworzywo nie uczula i nie powoduje alergii, więc świetnie się sprawdzi u większości osób. Odzież robocza z bawełny jest również łatwa w utrzymaniu czystości.

– Do szycia koszul zazwyczaj jest stosowana flanela. Materiał jest bardzo miękki i miły w dotyku oraz nie drapie, co się przekłada na komfort użytkowania – mówi specjalista z firmy CAMARA POLSKA SP. Z O.O. .

Dobrej jakości flanela jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, poza tym się nie kurczy i nie rozciąga. Również rzadko uczula, a jako naturalny składnik bardzo dobrze przepuszcza powietrze, co zapewnia wygodę nawet w najtrudniejszych warunkach w pracy. Do produkcji odzieży roboczej czasami jest też dodawany poliester. Syntetyki nie są atakowane przez mole i grzyby, cechuje je również wysoka sprężystość.

Pamiętaj, że wybór odpowiednich materiałów jest gwarancją wygody i satysfakcji pracowników, a także się przekłada na jakość pracy i wydajność.