koszulki patriotyczne
24 sierpnia 2016

Kategoria:
Moda

Koszulki z motywami patriotycznymi – bezapelacyjny must have

Ponoć zaczęło się od Euro 2012, wydarzenia, które wywołało dumę nie tylko wśród wielu polskich kibiców lecz także naszych rodaków, nie do końca pasjonujących się piłką nożną. Polska z uśmiechem na twarzy przyjęła wówczas bardzo wielu gości zza granicy – zwykli obywatele wczuwali się w role przewodników i nauczycieli języka polskiego, innymi słowy staraliśmy się być najlepszymi gospodarzami. Wielu komentatorów wskazuje, że to właśnie wtedy narodziło się w nas nowe poczucie polskości. Wszystkich przepełniała duma, chęć identyfikacji z krajem – organizatorem, który podołał tak dużej imprezie sportowej. Ową sytuację w mig wykorzystali producenci koszulek, wówczas już ozdabianych nie tylko logami Euro 2012, ale także symbolami naszego kraju. Impreza przeminęła, a popyt na patriotyczne koszulki pozostał i trwa do dziś. Jak zatem obecnie wygląda sytuacja na rynku odzieży z motywami patriotycznymi?

Pamięcią nie trzeba sięgać daleko, więc każdy zapewne kojarzy unikatową kolekcję T-shirtów Roberta Kupisza z wizerunkiem orła w koronie. Trend na tego typu projekty graficzne wbrew pozorom wciąż się utrzymuje, co wykorzystali również producenci odzieży z motywami patriotycznymi. Obecnie polskiego Orła można nosić nie tylko na koszulkach, lecz również na sukienkach czy bluzach, nie zawsze w towarzystwie czerwonego koloru. Warto zwrócić uwagę, że współczesne ubrania manifestujące polskość to już nie obszerne „worki” z gumowym nadrukiem, którym daleko było do rzeczywistych kształtów ciała człowieka. Oferowane dziś elementy garderoby są doskonale zaprojektowane, wygodne, a przede wszystkim przeznaczone do codziennego użytku. Wytwórcy odzieży patriotycznej muszą zatem na bieżąco śledzić zmieniające się w modzie trendy. Dodatkowo ubrania z „polskimi” grafikami, wyróżnia polska jakość (i nie jest to określenie nacechowane negatywnie), oferowana przez najlepsze polskie szwalnie i dziewiarnie – mistrzów w swym fachu. Współcześni polscy rzemieślnicy mają bardzo wiele do zaoferowania, po co zatem szukać za granicą czegoś, co dostępne jest u nas na miejscu. Patriotyzm to również wspieranie rodzimej kultury oraz jej wytworów, warto stale mieć to na uwadze.

Nieśmiertelne koszulki

Fakt, że producenci odzieży patriotycznej, jak na przykład jedna lepiej rozpoznawanych marek tego segmentu na rynku – RedisBad.pl znacznie wzbogacili swą ofertę nie oznacza, że zrezygnowali z projektowania koszulek, od których przecież wszystko się zaczęło. Oferowane dziś koszulki znacznie różnią się jednak od swoich starszych sióstr – przysłowiowo są „modne i wygodne”, a nadruki na nich umieszczane to istne dzieła sztuki. Na T-shircie wszystko współgra, począwszy od kolorystyki dzianiny i grafiki, przez niezwykle trafny, często umieszczany na bluzkach tekst, aż po umiejętne umieszczenie flagi czy logotypu producenta. Zdobienia to nie tylko zaplanowane w jednym miejscu na koszulce niewielkie obrazy – marki coraz częściej prezentują bluzki, które zostały niemal w całości pokryte unikalnym, zapierającym dech w piersiach wzorem lub graficznym przedstawieniem chwytliwej mądrości bądź frazy. Każdy, nawet największy przeciwnik noszenia tego typu strojów, musi jednak docenić niezwykły kunszt ich zaprojektowania.

Współczesne koszulki z motywami patriotycznymi to zdecydowanie małe dzieła sztuki, nic zatem dziwnego, że samo ich noszenie wywołuje u posiadaczy dumę. Być może w przyszłości eksperci stwierdzą, że to właśnie wzrost popytu na odzież patriotyczną przyczynił się do wyższego poczucia polskości wśród młodzieży, którą obecnie przecież oskarża się o brak jakichkolwiek patriotycznych postaw.