końcówki do sznurków
22 stycznia 2020

Kategoria:
Moda

Końcówki do sznurków jako dodatki krawieckie

Na estetykę stylizacji wpływa nie tylko kolorystyka, deseń czy faktura materiałów, ale też obecność wszelkiego rodzaju detali. Szczególną rolę odgrywają tu dodatki krawieckie, takie jak guziki, zatrzaski czy nity. Mowa tu również o bardziej niepozornych akcesoriach, czego przykładem są końcówki do sznurków, które zdobią odzież, obuwie i galanterię, czyniąc je bardziej funkcjonalnymi. Czym charakteryzują się te dodatki krawieckie?

Charakterystyka i rodzaje końcówek do sznurków

Końcówki do sznurków to dzisiaj niezbędne akcesoria wykorzystywane przy produkcji ubrań, butów, torebek i innych dodatków. Wynika to z faktu, iż sznurowania stały się modnym elementem stroju, który gości w garderobach zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niegdyś uznawane za atrybut odzieży sportowej, dzisiaj są obecne niemal na każdym elemencie garderoby. Aby jednak sznurek dobrze odgrywał swoją rolę i czynił ubranie efektownym oraz funkcjonalnym, musi być on odpowiednio zabezpieczony. W tym właśnie celu stosuje się specjalne końcówki, które zapobiegają pruciu się sznurków oraz ich przemieszczaniu. Te dodatki krawieckie produkowane są zarówno z metalu, jak i z tworzyw sztucznych oraz dostępne są w bogatym asortymencie. Przykładowo w ofercie firmy Krawgors, która zajmuje się dystrybucją dodatków krawieckich, znaleźć można końcówki do sznurków w kształcie stożka, walca, kulki czy sprężynki, zarówno gładkie, jak i ażurowe, z ornamentowanymi zdobieniami. Mogą to być zakończenia zaciskowe, składane, ze specjalnymi ząbkami.

Końcówki do sznurków jako ozdoba odzieży

Do niedawna zarezerwowane wyłącznie dla sportowych stylizacji, dzisiaj sznurowania stały się nieodłącznym elementem odzieży utrzymanej w różnych stylach. Obecnie ich zastosowanie znacznie wykracza poza kaptury bluz oraz kurtek czy ściągacze dresów. W ostatnich latach na wybiegach królowały bluzki i sweterki ze sznurowanymi dekoltami oraz rękawami, przy czym w tym przypadku pełnią one funkcję typowo dekoracyjną, a nie użytkową. Podobnie sytuacja ma się w przypadku sznurowań występujących np. u nogawek dżinsów czy na rozporkach spódnic i sukienek. Ozdobą odzieży są jednak nie tyle same sznurki, co też ich końcówki, które dodają całej stylizacji szyku i uwydatniają jej charakter. Przykładowo srebrne sprężynki doskonale sprawdzą się w rockowym „outficie”, a subtelne, ażurowe stożki podkreślą elegancki styl spodni z kantem, np. modnych cygaretek. Dekoracyjne końcówki zdobią sznurowania nie tylko odzieży, ale są też obecne na różnego rodzaju dodatkach – torebkach, obuwiu czy bieliźnie. Jak więc się okazuje, sznurki i ich ozdobne zakończenia to istotny rodzaj dodatków wykorzystywanych w szeroko pojętym krawiectwie.