letnie obuwie dzieciece
10 listopada 2016

Kategoria:
Moda

Jakie obuwie dziecięce jest odpowiednie na lato?

Kiedy myślimy o obuwiu dziecięcym, to naszym pierwszym skojarzeniem są najczęściej sandały. I wszystko się zgadza, jest to najodpowiedniejsze obuwie dla naszych pociech. Jednak sandały sandałom nierówne, a do tego stopa każdego dziecka też jest inna. Jako rodzice chcemy dbać o to, by nasze pociechy rozwijały się prawidłowo. Jakie cechy powinny mieć buty dziecięce na lato?

Dzieci to nie dorośli

Dobierając buty letnie dla dziecka, łatwo wpaść w pułapkę myślenia pod tytułem „przecież to tylko dziecko, kupi się sandały i będzie dobrze”. Jest to myślenie z pozoru proste i dobre, ale również bardzo niebezpieczne. Stopy dziecka są zupełnie innymi stopami niż stopy dorosłych – i to nie tylko w znaczeniu rozmiaru. Inaczej pracują, rozkładają ciężar, inaczej oddychają, zupełnie inaczej reagują na te same bodźce. A przede wszystkim – bardzo szybko się rozwijają: z miesiąca na miesiąc, a nawet z tygodnia na tydzień. Sandały kupione dziecku na wiosnę w ciągu lata mogą już mu nie pasować. Dlatego warto chodzić z dzieckiem na regularne badania, a przy ich okazji konsultować się ze specjalistą na temat tego, jakie buty kupić dziecku w tym sezonie, aby ich noszenie było efektywne: pielęgnowało rozwój prawidłowych cech stopy i korygowało powstające wady lub zapobiegało ich powstawaniu.

Natura nie taka przyjazna

Część rodziców twierdzi, że stopy dziecka będzie się rozwijało najlepiej, kiedy dziecko będzie przez możliwie długi czas chodziło boso. Intencje i tok ich rozumowania są jak najbardziej poprawne – w końcu w ten sposób żyli nasi przodkowie i byli bliżej natury niż my. Jednak są to wnioski dobre na krótką metę. Nietrudno dowiedzieć się z wielu badań, że ich stopy nie były tak zdrowe i wykształcone jak współczesnego człowieka, a płaskostopie było czymś bardzo powszechnym. Ponadto warunki naturalne diametralnie się zmieniły – dziś nie chodzimy po tej samej ziemi, co nasi przodkowie, a w dziedzinie butów technologia przychodzi nam z pomocą i pomaga w rozwoju stopy. Oczywiście nie należy przesadzić w żadną ze stron – chodzenie dziecka boso jest bardzo zdrowe, ponieważ pobudza ono mięśnie i unerwia stopy w miejscach, w których buty by tego nie zrobiły. Jest to jednak wysiłek dla stóp, któremu młode, słabe stopy mogą nie podołać. Lepiej też dać się wybiegać dziecku na piasku, niż na trawie – ponieważ stymuluje ona unerwienie zbyt mocno.

Przede wszystkim – funkcjonalność

Aby stopa dziecka rozwijała się najlepiej, należy jej zapewnić odpowiednie ku temu warunki. Sandały dziecięce powinny mieć usztywnioną kostkę, dzięki czemu stopa będzie bezpieczniejsza, a noga będzie odciążona w miejscu, które bardzo intensywnie pracuje. Jednocześnie  but musi mieć otwarte palce, nie tylko ze względu na przewiewność, ale również ze względu na to, że palce – podobnie jak kostka – są bardzo intensywnie pracującą częścią stopy; kiedy nie będą miały przestrzeni na poruszanie się i rozciąganie, mogą zacząć wrastać w nie paznokcie. Buty, które spełniają te warunki, można znaleźć np. w sklepach internetowych – np. w sklepie firmy Trammpy.pl.