28 stycznia 2021

Kategoria:
Moda

Jakie mundury noszą przedstawiciele kolei?

Przedstawiciele kolei, tak jak każdej innej służby mundurowej, muszą nosić odpowiednio zaprojektowane mundury. Zazwyczaj każdy pracownik otrzymuje po kilka sztuk każdego obowiązkowego elementu ubioru, który musi być w pełni zgodnym z wytycznymi. Dodatkowo mundury są dopasowywane do różnych okazji, na których często pojawiają się przedstawiciele służb oraz do różnych warunków atmosferycznych. Sprawdź, jakie mundury noszą przedstawiciele kolei.

Jakie elementy składają się na mundur przedstawiciela kolei?

Każdy mundur składa się z wielu różnych elementów, które pomagają wyróżnić pracownika kolei od policjanta czy żołnierza. Mężczyźni najczęściej ubrani są w dwu lub trzyczęściowy garnitur, czyli spodnie, marynarkę i kamizelkę.

Pod spodem musi znaleźć się też odpowiednia koszula, której również nie omijają sztywne wytyczne. Jest to jeden z tych elementów, które pomagają kolejarzom schłodzić się podczas letnich uroczystości lub dogrzać w trakcie trzaskających mrozów. Ważne jest też, aby krój koszuli, spodni czy marynarki nie powodował deformacji całego stroju. Dlatego każdy z tych elementów musi być idealnie dobrany do pracownika pod kątem rozmiaru i określonego przez wytyczne kroju.

Ważnym elementem munduru przedstawiciela kolei jest też czapka rogatywka z orzełkiem znajdującym się w w logo Polskich Kolei Państwowych oraz stosowany zamiennie filcowy toczek. Symbole PKP oraz kolei regionalnych mogą pojawiać się również w formie haftowań, broszek i przypinek, a także dobranych kolorystycznie pasów, znajdujących się u dołu rękawów marynarki.

Kobiety noszą mundury podobne do męskich, jednak panie otrzymują dodatkowo spódnice, zamiast marynarek dopasowane żakiety, a także ozdobne apaszki, które tak jak pasy znajdujące się na rękawach, reprezentują kolory danych kolei.

Mundury posiadają również stosowne dodatki, jak paski oraz ozdobne, charakterystyczne dla galowych strojów duże guziki, a także jeden z najważniejszych elementów, który określa stopień kolejarski, czyli dystynkcję. Najczęściej umieszcza się je na kozerce lub klapach marynarki, skąd są doskonale widoczne dla wszystkich uczestników uroczystości.

Gdzie można kupić mundury przedstawicieli kolei?

Obowiązek przekazania pracownikom pełnego i zgodnego z wytycznymi umundurowania, zazwyczaj spoczywa na samej kolei, która powinna zadbać o prawidłowy wygląd swoich przedstawicieli. Uszycie mundurów jest następnie zlecane zaufanej firmie, takiej jak Hero Collection, która ma doświadczenie w szyciu umundurowania spełniającego wszystkie oficjalne wytyczne.

Warto jest jednak wiedzieć, skąd pochodzą mundury, ponieważ w przypadku konieczności doszycia któregoś z elementów stroju lub kolejnego kompletu, można mieć gwarancję otrzymania dokładnie takiego samego i odpowiedniego umundurowania.