Grawerunki na biżuterii
4 lutego 2022

Kategoria:
Moda

Jakie grawerunki najczęściej umieszcza się na biżuterii?

Biżuteria to prezent uniwersalny — nadaje się zarówno na urodziny, jak i zakończenie roku czy ślub. Jednak z dostępnych wzorów w sieciówkach, trudno jest wybrać coś oryginalnego. Dobrym pomysłem na spersonalizowanie prezentu może być grawerunek, którym upamiętnimy ważną datę czy osobę. Co zatem warto wiedzieć o tej sztuce jubilerskiej? 

Najczęstsze pomysły na grawerunek

Najbardziej popularnym motywem są oczywiście daty na obrączkach ślubnych: są uniwersalne i przypominają o wyjątkowości tamtego dnia. Oprócz tego możemy się także pokusić o wygrawerowanie daty urodzin na bransoletce czy daty rocznicy wewnątrz naszyjnika — taki prezent świetnie sprawdzi się w przypadku rodziców obchodzących na przykład 25-lecie ślubu. Inną możliwością jest wyrycie cytatu, który kojarzy nam się z daną osobą. Musimy jednak zadbać o to, by nie był on zbyt długi, ze względu na ograniczone miejsce. Dobrym pomysłem jest także wygrawerowanie usłyszanego po raz pierwszy bicia serca dziecka. Taki grawerunek ma dosyć krótką formę, więc mógłby się znaleźć zarówno na pierścionku, jak i na bransoletce. 

Jak wygląda grawerowanie laserowe? 

Grawerowanie laserowe można wykonać na miejscu oraz zamówić wzór przez internet. Jednym z salonów jubilerskich oferujących obie te opcje jest Janosz Jubiler. Sam proces grawerowania jest bardzo prosty: po wykonaniu projektu wzoru, przesyła się go do specjalnej drukarki, a następnie do lasera. Jego wiązka nagrzewa materiał, w wyniku czego dochodzi do wyparowania określonej powierzchni. Grawerowanie laserowe to najnowocześniejsza metoda zdobienia biżuterii, nie dochodzi więc do żadnych zniszczeń czy ubrudzeń; laser jest na tyle precyzyjny, że dotyka tylko wyznaczonego miejsca. Naturalnie przed wysłaniem projektu należy upewnić się, że będzie on możliwy do zrealizowania. 

Komu możemy dać wygrawerowaną biżuterię? 

Grawerunek na biżuterii ma na celu podkreślenie wartości sentymentalnej i pokazanie naszej sympatii do obdarowywanej osoby. Dla nauczycielki mogą być więc to lata, w których uczyła daną klasę. Dla rodziców — odcisk rączki dziecka. Jeśli mamy w rodzinie kogoś, kto uwielbia zwierzęta, dobrym pomysłem będzie wygrawerowanie odcisku łapki psa czy kota. W przypadku babci i dziadka może być to ich ulubione „powiedzonko”. Każdy oryginalny pomysł dobry, jeśli tylko dajemy go prosto z serca. Niech osoba, dla której grawerunek został przygotowany, poczuje, że jest jedyny w swoim rodzaju.