23 marca 2021

Kategoria:
Moda

Jakie funkcje pełnią prawidła do butów?

Kopyta szewskie odgrywają istotną rolę w produkcji obuwia. To formy, które umożliwiają ukształtowanie materiału tak, jak przewidział to projektant. Niestety, buty wraz z czasem użytkowania mogą tracić swój oryginalny kształt – pojawiają się zgięcia, zagłębienia w skórze. Rozwiązaniem tego problemu mogą być prawidła. Ich konstrukcja przypomina stopę, składając się z pięty i czubka połączonych prowadnicami, które pozwalają na ich łatwą obsługę.

Na rynku istnieje wiele rodzajów prawideł do butów. Szczególną popularnością cieszą się modele drewniane, ze względu na swoją estetykę i sposób działania – wypełniają niemal całe wnętrze obuwia. Istnieją również modele wykonane z plastiku, one jednak po włożeniu znajdują się głównie w palcach. Być może nie spełniają tak dobrze swojej funkcji, ale ich atutem jest lekkość, która daje możliwość zabierania ze sobą prawideł w podróż. Warto pamiętać, że podczas wyboru przyrządów o takim charakterze należy idealnie dopasować ich kształt i rozmiar, aby jak najlepiej wypełniały buty.

Rola prawideł w pielęgnacji obuwia

Powierzchnia skóry wraz z czasem ulega odkształceniom. W miejscach zagięć pojawiają się niepożądane załamania i rysy. Prawidła do butów dają możliwość utrzymania ich w pierwotnej formie. Powstawaniu deformacji sprzyja również wilgoć i ciepło, jakie panuje w trakcie noszenia butów na stopach. Rolą prawideł jest wtedy rozprostowanie materiału podczas odparowywania.

Aplikacja prawideł jest bardzo prosta dzięki ich konstrukcji, pozwalającej na wygodne zgięcie i włożenie ich do środka butów. Sama obsługa nie stanowi skomplikowanej procedury, trzeba jednak pamiętać o pewnej systematyczności oraz konsekwencji. Poprzez nieustanne, stabilne napięcie skóry, buty odzyskują swój pierwotny kształt, a dotychczasowe odkształcenia są w znacznym stopniu niwelowane ­– jak informuje ekspert z Pracowni Obuwia „Jan Kielman” z Warszawy.

Wybór odpowiedniego modelu

Przy zakupie prawideł do butów decydujący jest kształt posiadanego buta. Prawidła powinny być dopasowane w taki sposób, aby całkowicie je wypełniać. Oczywistym, jednak koniecznym wymogiem jest także dopasowanie rozmiarowe – zbyt małe modele nie spełnią swojej funkcji, z kolei za duże mogą rozciągnąć obuwie. Aby wybrać najwłaściwsze, warto udać się do specjalistycznego sklepu, aby osobiście je dobrać do swoich butów. Wskazane jest wybieranie drewnianych, najlepiej bukowych, dębowych czy cedrowych modeli. Dodatkowym atutem będzie warstwa lakieru – prawidła lakierowane posłużą dłużej, ponieważ nie przyjmą zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów.