9 stycznia 2019

Kategoria:
Moda

Jaką biżuterię wytwarza się z bursztynu?

Znamy go wszyscy – bursztyn jest żywicą występującą w wielu odmianach i kolorach. Oryginalny wygląd i niekwestionowana estetyka czynią z bursztynu dokonały materiał do produkcji biżuterii. Bursztyn może być ozdobą występującą samodzielnie, ale świetnie sprawdza się również w zestawieniu na przykład ze srebrem czy szkłem. Co jeszcze warto wiedzieć o biżuterii z bursztynu?

Długa historia bursztynu

Bursztyny mogą mieć nawet kilkadziesiąt milionów lat. Są kopalną żywicą drzew iglastych. Głównym miejscem występowania bursztynów są dziś okolice Bałtyku. Ich wygląd zależy m.in. od nasłonecznienia, wietrzenia czy nacisków lodowców w danym miejscu. Bursztyny mogą być białe, niebieskie, zielonkawe, czarne, czerwone, ale też bezbarwne. Poza bursztynem bałtyckim występują bursztyny z Japonii, Meksyku, Libanu, Włoch, Rumunii czy Dominikany. Również ten bałtycki spotykany jest w kilku odmianach, różniących się rodzajem obróbki, jakiej poddana została ta naturalna żywica z nad Bałtyku. Biżuteria z bursztynu była wyrabiana już w czasach prehistorycznych. Szlaki handlu bursztynem prowadziły między innymi od Bałtyku po Morze Czarne czy Śródziemne. Wzmożone zainteresowanie bursztynem możemy zaobserwować w Polsce od XVII wieku.

Oryginalne ozdoby z bursztynu

Kiedyś wytwarzaniem biżuterii z bursztynu poszukiwanej przez klientów zajmowali się mistrzowie w tym fachu głównie z Gdańska, dziś produkcją tego rodzaju ozdób zajmują się wyspecjalizowane firmy, często prowadzone już przez kolejne pokolenia pasjonatów nadbałtyckiej żywicy. Produkowana w Polsce biżuteria trafia na nasz rynek, ale jest też eksportowana np. do Chin. W krajach i regionach, w których bursztyn nie występuje, takie ozdoby są uważane za bardzo oryginalne i szykowne. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów biżuterii klienci przy wyborze tych produktów zwracają uwagę na ich najwyższą jakość, oryginalne, ciekawe wzornictwo oraz bogaty wybór artykułów.

Wisiorki i kolczyki z bursztynem

Dużą popularnością cieszą się wisiorki z bursztynem. Każdy z takich wisiorków jest unikatowy, jego oryginalność potwierdza certyfikat. Bursztyn może by uzupełniony np. srebrem lub cyrkoniami. Doskonałym dodatkiem do wisiorka mogą być kolczyki lub pierścionek z bursztynem. Różne kolory i kształty wykorzystanych bursztynów sprawiają, że każdy klient znajdzie tu coś dla siebie. Biżuteria z bursztynu jest często oferowana w sklepach wraz z eleganckim opakowaniem, dzięki czemu może być pięknym prezentem dla kogoś bliskiego. Przepiękne ozdoby z bursztynu przypadną do gustu nawet największym koneserom szykownych ozdób.