6 września 2019

Kategoria:
Moda

Jak zorganizować pokaz fajerwerków? Czy nie są zabronione? Przepisy i regulacje

Fajerwerki od zawsze co roku uświetniają uroczystości z okazji Sylwestra i Nowego Roku. Można je także podziwiać podczas wydarzeń sportowych, większych imprez masowych, a nawet przy okazji otwierania nowych galerii handlowych. Czy jednak każdy może na własną rękę zorganizować pokaz fajerwerków? Czy są potrzebne specjalne zezwolenia, aby móc odpalać sztuczne ognie?

Kiedy i kto może organizować pokazy fajerwerków?

Fajerwerki mogą być odpalane bez specjalnego pozwolenia jedynie przez trzy dni w całym roku. Bez przeszkód można cieszyć się organizowaniem pokazu sztucznych ogni w Sylwestra, Nowy Rok, a także w pierwszy dzień Świąt Wielkiej Nocy. W każdym innym wypadku należy postarać się o specjalną zgodę.

Aby móc urządzić mały, prywatny pokaz, trzeba swój wniosek skierować do gminy lub prezydenta miasta najpóźniej na dwa tygodnie przed planowanym wydarzeniem. Jeżeli natomiast petardy mają być odpalane na imprezie masowej, to należy wystąpić o zgodę do tego samego podmiotu, jednak aż cztery tygodnie wcześniej.

We wniosku takim trzeba zawrzeć czas i miejsce organizowanego pokazu, ilość materiałów pirotechnicznych, ksero ich instrukcji obsługi oraz oznaczeń.

Z kolei pozwolenie na profesjonalny pokaz z użyciem koncesjonowanej wysokiej pirotechniki (od 50 m do 200 m i więcej wysokości unoszenia) musi być wydane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej by nie wprowadził on zagrożenia w ruchu powietrznym w danym miejscu o danej porze.

Organizowanie pokazu sztucznych ogni – zasady postępowania

Odpalanie petard często budzi skrajne emocje. Jedni uważają to za wspaniałą atrakcję, natomiast inni za poważne zagrożenie.

Fajerwerków nie trzeba się bać. Certyfikowane materiały pirotechniczne, które pochodzą ze sprawdzonego źródła, są całkowicie bezpieczne, pod warunkiem że stosujemy się do zaleceń producenta i przepisów prawa – mówi specjalista z firmy S-PIRO.

O czym mówią regulacje prawne dotyczące organizacji pokazu fajerwerków? Ich organizatorzy muszą priorytetowo potraktować bezpieczeństwo każdego uczestnika wydarzenia. Są oni także zobowiązani, aby zapewnić je wszystkim osobom, które mieszkają w pobliżu miejsca pokazu sztucznych ogni. Miejsce takie powinno być oddalone od zabudowań, domów mieszkalnych, gospodarstw. Przepisy jasno mówią o tym, że nie można odpalać pirotechniki na terenie, na którym w bliskiej odległości znajdują się stacje paliw, materiały łatwopalne czy samochody. Dwie rzeczy są nadrzędne przy odpalaniu fajerwerków – zachowanie wymaganych stref bezpieczeństwa które są podane na każdym produkcie i bezwzględnie trzeźwa osoba odpalająca. Przy spełnieniu tych warunków niema ryzyka wyrządzenia krzywdy widzom. Wykonanie pokazu pirotechnicznego firmie koncesjonowanej nie może zabronić żaden organ samorządowy, a ściśle mówiąc nie może odmówić wydania zgody na jego organizację, opierając się na swojej subiektywnej ocenie o ile organizator pokazu spełni określone przepisami wymogi. 

Jeżeli fajerwerki będą odpalane niezgodnie z przepisami i bez wymaganych pozwoleń, to organizator takiego nielegalnego pokazu zapłaci niemałą grzywnę. Stanowią o tym artykuły 51. i 83. Kodeksu wykroczeń. Trzeba mieć na uwadze, że amatorzy mogą używać jedynie fajerwerków I i II klasy. Natomiast osoby, które odbyły szkolenia i pozytywnie zdały egzamin, mogą wykorzystywać sztuczne ognie klasy III i VI.