Wymiana zamka błyskawicznego w torebce
29 lipca 2021

Kategoria:
Moda

Jak wymienić zamek błyskawiczny w torebce?

W twojej ulubionej torebce zepsuł się zamek błyskawiczny? Być może uda się go naprawić, bez konieczności wymiany zamka – czasem wystarczy wymienić sam suwak. Jednak jeśli ta metoda nie zadziała, konieczna będzie wymiana całego zamka. A jak naprawić lub wymienić zamek błyskawiczny w torebce? Przedstawiamy sprawdzone sposoby, dzięki którym torebka zyska drugie życie.

Wymiana suwaka w zamku błyskawicznym

Jak działa zamek błyskawiczny? Być może to oczywiste, ale jest to ważny krok dla zrozumienia, w jaki sposób podejść do jego naprawy. Taśma, która jest wszyta w torebkę to taśma suwakowa. Ma dwa rzędy ząbków. Po przesunięciu suwaka w jedną lub drugą stronę ząbki zazębiają się i rozluźniają. Dlatego wszystkie elementy muszą być do siebie dokładnie dopasowane, aby zamek mógł po prostu się zapiąć. W przypadku torebek częstym problemem jest poluzowanie suwaka. Nie dociska on wystarczająco do ząbków, aby te mogły się zazębić. Rozwiązania tego problemu są dwa: możesz albo spróbować docisnąć suwak w miejscu, w którym się rozchodzi (najlepiej za pomocą płaskich szczypiec), albo też wymienić cały suwak. Szeroki ich wybór znajdziesz m.in. w hurtowni z akcesoriami kaletniczymi AN.

Jeśli dociskanie nie pomaga, wymień cały suwak. Na początku znajdź i zdejmij zabezpieczenia znajdujące się na końcu taśmy suwakowej. Zdejmij stary suwak i załóż nowy na obydwa rzędy ząbków. Następnie załóż zabezpieczenie lub jeśli jest to niemożliwe, zszyj taśmę na końcach w taki sposób, aby suwak nie wypadł z zamka.

Wymiana całego zamka błyskawicznego w torebce

A jeśli uszkodzenie dotyczy ząbków i są one np. połamane? Wówczas konieczna jest wymiana całego zamka błyskawicznego. W pierwszej kolejności należy odpruć stary zamek – dobrze jest przyjrzeć się, w jaki sposób był wszyty, ponieważ może okazać się, że konieczne będzie odprucie, a następnie przyszycie podszewki. Co będzie ci potrzebne? W zależności od materiału, z którego wykonana jest torebka: igła o odpowiedniej grubości, wytrzymałe nici poliestrowe oraz oczywiście nowy, dopasowany kolorem i długością zamek.

Prace rozpoczynasz od umocowanie nowego zamka w taki sposób, by nie przesuwał się w trakcie szycia. Co ważne, zamek rozpinasz i przyszywasz każdy z pasków taśmy suwakowej osobno – tak będzie zdecydowanie łatwiej. Dobrze jest także przyfastrygować zamek nitką lub zamocować szpilkami. Następnie wszywasz nowy zamek w miejscu starego: ręcznie lub za pomocą maszyny do szycia. I to wszystko! Możesz cieszyć się torebką, która zyskała nowy zamek błyskawiczny, a tym samym drugie życie.