27 września 2019

Kategoria:
Moda

Jak wygląda proces tworzenia tatuażu?

Tatuaże stały się bardzo modne. Nikogo już nie dziwi widok wytatuowanej osoby. Tatuaże są piękne, pomysłowe i wielu posiadaczy tych ozdób twierdzi, że niezwykle uzależniające. Jest to jednak nałóg nieszkodliwy. Jeśli pragniemy ozdobić w ten sposób swoje ciało, to warto wiedzieć, jak wygląda cały proces tworzenia tatuażu – od pomysłu do wyjścia z salonu tatuażu z gotowym wzorem na skórze.

Wybór wzoru i tatuatora

Zwykle tatuaż ma odzwierciedlać jakąś część naszej osobowości, przypominać o ważnym wydarzeniu czy osobie, manifestować nasze przekonania lub pasje. Dla niektórych zdobienie ciała jest sztuką tworzenia niebanalnych, przyciągających wzrok wzorów. Niezależnie od tego, co nami kieruje, warto przemyśleć swój wybór, który – jeśli nie zdecydujemy się na zabieg usuwania tatuażu – pozostanie z nami na zawsze.

Warto przemyśleć także styl, w jakim chcemy wykonać tatuaż. Czy będzie to tatuaż tradycyjny, czy dot work, czyli tworzenie tatuażu poprzez nagromadzenie kropek (z ang. dot) o różnym zagęszczeniu, a może akwarela, przywołująca na myśl obrazy namalowane farbą, która wypływa poza kontur. Jeśli zdecydowaliśmy się na konkretny styl, wybierzmy artystę, który się w nim specjalizuje.

Przed zabiegiem tatuowania warto pamiętać o tym, aby wypocząć. Jeśli sesja ma trwać kilka godzin, najedzmy się i nawodnijmy. Przez kilka dni przed wykonaniem tatuażu nie wolno pić alkoholu, zażywać leków, które rozrzedzają krew (np. aspiryna), a wielu tatuatorów odradza picie podnoszącej ciśnienie kawy. Nie zalecane jest też korzystanie z solarium.

Nie taki tatuaż straszny, jak go malują

Pojawiamy się w studio, a tatuator przedstawia nam przygotowany projekt. To czas na wprowadzenie ewentualnych poprawek i ustalenie ostatecznego wyglądu wzoru, dopasowanie jego rozmiaru. Wybrany fragment ciała jest dezynfekowany, niezbędne jest także usunięcie włosów. Dezynfekcja obejmuje również cały sprzęt i miejsce pracy. Zdarza się, że przed rozpoczęciem tatuowania powierzchnia skóry smarowana jest specjalną maścią o właściwościach znieczulających.

Wzór nanoszony jest na skórę za pomocą kalki i rozpoczyna się tatuowanie. Zazwyczaj pierwszym etapem jest wykonanie konturu, a następnie wypełnienie, cieniowanie i dopracowanie całości. Jak mówi ekspert ze śląskiego studia tatuażu Monaché Ink:

Wykonywanie tatuażu polega na wprowadzaniu igły z barwnikiem pod skórę. Igły dobiera się w zależności od etapu wykonywania tatuażu – inna służy do konturowania, inna do cieniowania. Igły są bardzo cienkie i wykonane ze stali nierdzewnej. Napędza je sprężyna i elektromagnes, dzięki czemu pracują precyzyjnie i niezwykle dokładnie.

Tatuator co jakiś czas przeciera skórę za pomocą papieru nasączonego płynem bądź wazeliny. Pozwala to na wypływanie osocza i przynosi ukojenie, zwłaszcza tym osobom, które odczuwają silny ból.

Gotowy tatuaż smarowany jest specjalną maścią i osłaniany folią. Tatuator udziela wskazówek, po jakim czasie można zdjąć folię oraz jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonać dla jak najszybszego i najlepszego zagojenia powstałej rany.