12 kwietnia 2020

Kategoria:
Moda

Jak wygląda proces ręcznego wyrobu biżuterii?

Trudno jednoznacznie opisać, jak wygląda proces ręcznego wyrobu biżuterii. Wyroby hand made powstają bowiem na wiele różnych sposobów, zależnych od wizji i umiejętności projektanta. Istnieje wiele różnych metod, dzięki którym możliwe jest powstanie niepowtarzalnych wyrobów – od łączenia półproduktów, aż po odlewy z metali szlachetnych. Jednak niezależnie od metody istnieje kilka cech wspólnych, łączących każdy z tych procesów.

Choć biżuterię łączą pewne cechy wspólne, każda z kolekcji może być inna. Do jej produkcji wykorzystuje się bowiem nie tylko szlachetne kruszce i kamienie, ale również metale nieszlachetne, kolorowe szkło lub inne materiały. Biżuteria może być wykonana ze skóry, z koralików, z modeliny lub sznurków – każda będzie jedyna i niepowtarzalna, podobnie jak proces jej wykonania. Jakie elementy wspólne łączą biżuterię wykonaną ręcznie?

Na początku jest pomysł

Cały proces zaczyna się w głowie projektanta. To osoba odpowiedzialna za wyrób biżuterii odpowiada za jej ostateczny kształt i to od wstępnego pomysłu zależy efekt końcowy – mówi właścicielka pracowni biżuterii MotyleNastępnie tworzy się projekt, coraz częściej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i programów umożliwiających tworzenie modelu 3D. Wszystko może zacząć się oczywiście od szkicu na kartce papieru, jednak nawet projekty wykonane z pomocą komputerowego wspomagania projektowania i wstępnie wydrukowane na drukarce 3D nadal mogą być hand made – ułatwiające zadanie nowoczesne rozwiązania są bowiem tylko wstępem do prawdziwej, rzemieślniczej pracy i małych kolekcji biżuterii, wyprodukowanych w limitowanych ilościach – dodaje.

Wstępny etap wyrobu biżuterii

Każda ręcznie robiona biżuteria musi mieć swój początek. Może to być zestaw koralików, łańcuszków lub rzemieni, sznurki do techniki sutasz, filc, metalowe druciki. W przypadku wyrobu biżuterii z metali konieczne jest wykonanie woskowych odlewów, które następnie pokrywa się gipsem. W ostateczności powstaje gipsowy model, będący formą odlewniczą dla ostatecznego materiału. Roztopiony metal wlewa się w formę, a po ostygnięciu wyciąga i płucze. Tak powstaje biżuteria, której należy nadać ostateczny kształt – aby ostateczny efekt prezentował się jak najlepiej i cieszył oczy przyszłego posiadacza.

Nadanie ostatecznego kształtu

Ręcznie robiona biżuteria nie byłaby tak wyjątkowa, gdyby nie wiedza i umiejętności, które pozwalają na doprowadzenie jej do ostatecznego kształtu. Tu potrzebna jest wprawna ręka i oko. W ten sposób wstępnie wykonany projekt uzyskuje ostateczny blask i wyjątkowy sznyt. Za pomocą tradycyjnych, ręcznych metod wykonuje się polerowanie, dodawanie elementów ozdobnych i detali, szlifowanie i umieszczanie kamieni szlachetnych, a także nadawanie ostatecznego kształtu. W ten sposób z pojedynczych półproduktów lub bezkształtnej masy kruszca powstaje niepowtarzalna biżuteria. Każdy produkt jest jedyny w swoim rodzaju. A po ostatecznym etapie weryfikacji może trafić w ręce nowego właściciela, który będzie mógł podziwiać ręczne rzemiosło oraz przez długi czas cieszyć się unikalną formą ręcznie robionej biżuterii.