Szycie spodni
22 kwietnia 2022

Kategoria:
Moda

Jak wszyć lampasy do spodni?

Moda ciągle się zmienia, a projektanci proponują nam, co raz to nowsze rozwiązania pod względem stylów, wzorów oraz kolorystyki ubrań. Jednak bywa i tak, że inspiracje czerpane są z trendów popularnych w latach wcześniejszych. Do takiej odświeżonej mody można zaliczyć lampasy. Ten ciekawy sposób zdobienia odzieży zyskał w ostatnich czasach ponownie na popularności. Jak zatem wszyć lampasy do spodni?

Czym są lampasy?

Jako lampasy określa się kolorowy materiał, który naszywa się na spodniach, bluzie bądź innym elemencie garderoby. Lampasy do spodni swoje początki i popularność zyskały w modzie męskiej wojskowej. Początkowo paski z materiału były naszywane na spodnie mundurowe wzdłuż szwów. Natomiast później lampasy podbiły męską modę wieczorową. Obecnie można je spotkać praktycznie wszędzie. Zarówno na odzieży męskiej, jak i damskiej. Pionowe paski kolorowego materiału bądź taśm naszywane są na spodniach eleganckich oraz dresowych. Lampasy królują również na bluzach, koszulkach, spódnicach oraz sukienkach. Mogą posiadać formę jednokolorowego materiału, wzorzystego bądź mieć nadrukowany napis.

Zalety wszycia lampasów na spodnie

Noszenie spodni z lampasami poza aspektami czysto modowymi, niesie ze sobą wiele zalet związanych z naszym wizualnym odbiorem. Najważniejszą cechą lampasów naszytych wzdłuż nogawek spodni jest to, że optycznie wyszczuplają. Pionowe pasy wydłużą nasze nogi bez względu na to, jakie spodnie założymy. Warto podkreślić, że lampasy wszywa się nie tylko w spodnie dresowe, ale i modele eleganckie, legginsy, a nawet spodnie jeansowe. Dlatego jest to uniwersalny dodatek, którym można odmienić każde spodnie. Ponadto lampasy sprawdzają się w przypadku każdej sylwetki i pozwalają na nadanie wyjątkowego charakteru stylizacji sportowej oraz eleganckiej. Wszywając lampasy między szwy nogawek, możemy dodatkowo poszerzyć spodnie, co sprawdzi się, szczególnie jeśli ulubione spodnie stały się nieco ciasne.

Jak wszyć lampasy do spodni?

Obecnie możemy zakupić wiele ubrań z wszytymi już lampasami. Jednak z powodzeniem można również odmienić nasze ulubione spodnie samodzielnie wszywając lampasy. Wystarczy zakupić pasek materiału kontrastującego z materiałem spodni. Bogatą ofertę lampasów oferuje między innymi pasmanteria internetowa Binex. Zazwyczaj szerokość 4-5 cm będzie wystarczająca. Lampasy można naszyć wzdłuż pionowych szyć po zewnętrznej stornie nogawki lub zdecydować się na ich wszycie po wcześniejszym rozpruciu spodni. Ta druga opcja jest bardziej skomplikowana i wymaga doświadczenia w krawiectwie, dlatego warto skorzystać z profesjonalnych usług krawieckich.