dredy
9 stycznia 2012

Kategoria:
Moda

Jak się robi dredy?

Znudziły Ci się Twoje gładkie, przylizane włosy? Chcesz wyróżnić się z tłumu? A może po prostu lubisz zmiany na głowie? Jeśli masz w sobie dużo odwagi i nie boisz się radykalnych zmian w wyglądzie, zrób sobie dredy.

Jak się robi dredy? Nie jest to taka prosta sprawa, ale możliwa do wykonania samodzielnie, domowymi metodami. Rozpocznij od przygotowań. Aby dredy dobrze się skręciły, musisz przez pewien czas nie myć włosów – co najmniej kilka dni. Przygotuj się na to, że przez jakiś czas wygląd twoich włosów nie będzie atrakcyjny ani dla Ciebie, ani dla otoczenia. Niektórzy dredmakerzy (osoby profesjonalnie wykonujące dredy) obywają się bez tego. Niemniej jednak łatwiej jest skręcić i sfilcować przetłuszczone włosy niż świeże.

Następny krok to podzielenie włosów na pasma – powinny być dość grube. Nie przesadzaj jednak ich z grubością – dredy wyglądają fajnie, jeśli jest ich dużo. Pamiętaj, że już zrobione dredy można pogrubiać – wplatając w nie dodatkowe włosy (znajomych, od fryzjera). Bardzo grubego dreda nie uda Ci się rozpleść i podzielić na dwa – dlatego, jak zrobić dredy, to lepiej cienkie. Następnie natapiruj każde pasmo i… weź do ręki szydełko. Będzie Ci potrzebne do uformowania zwartego dreda. Za jego pomocą będziesz wciągać do jego środka wystające kosmyki i pojedyncze włosy. Wbrew pozorom nie jest to tak bardzo skomplikowane, ale za to praco- i czasochłonne. O pomoc w robieniu dredów możesz poprosić znajomą osobę – skrócisz sobie czas pracy nad nową fryzurą.

Szydełkowanie nie jest jedyną metodą na to, jak zrobić dredy. Niektórzy polecają formowanie dredów za pomocą grzebienia i własnych palców. Szydełko jednak ma tę przewagę, że jest bardziej precyzyjne.

Jeśli potrzebujesz szczegółowych instrukcji, jak się robi dredy – przejrzyj strony i fora internetowe poświęcone tej tematyce. Znajdziesz tam nie tylko porady w formie tekstowej, ale także w formie filmików, na których dokładnie jest pokazane, jak zrobić dredy. Łatwiej będzie Ci ocenić, która z pokazywanych metod będzie dla Ciebie najprostsza do zastosowania.

Pamiętaj też, że z samodzielnym wykonywaniem dredów może wiązać się ryzyko, że po prostu Ci nie wyjdą, a na Twojej głowie zamiast zgrabnych rurek zawita jeden wielki kołtun. Dlatego rozważ, czy nie lepiej powierzyć to zadanie doświadczonej osobie – dredmakerowi. Jego usługi nie są tanie, ale zyskasz pewność, że nowa fryzura będzie dokładnie taka, jaką sobie wymarzyłeś lub wymarzyłaś.

Dobrze jest na zrobienie dredów poświęcić taki dzień, w którym nie będą Cię już czekać żadne ważne zadania. Nie tylko ze względu na czas, jaki trzeba poświęcić na ich wykonanie, ale także ze względu na ból. Kilkugodzinne szarpanie i naciąganie włosów bywa bardzo bolesne. Możesz odczuwać dolegliwości nawet przez kilka dni po zrobieniu dredów.
Musisz także liczyć się z tym, że dredów nie da się zrobić perfekcyjnie – zwłaszcza pierwsze dredy będą wymagały wielokrotnego poprawiania. Aby zachować ich estetyczny wygląd, trzeba stale je skręcać – inaczej będziesz mieć na głowie nieestetyczną szopę. Włosy rosną – odrosty też trzeba co jakiś czas skręcać w dredy.

Na koniec obalimy pewien mit związany z noszeniem dredów. Otóż dredy nie tylko można, ale nawet trzeba regularnie myć. Chyba nie chcesz, aby na Twojej głowie pojawili się niechciani lokatorzy?

Tagi: , ,