12 lutego 2019

Kategoria:
Moda

Jak rozpoznać markową porcelanę?

Wyroby z porcelany od setek lat zdobią domy na całym świecie. Z tego delikatnego i eleganckiego surowca powstają zastawy, wazony, figurki i inne bibeloty. Przed zakupem takich wyrobów warto jednak upewnić się, czy mamy do czynienia z markową porcelaną. Na rynku nie brakuje bowiem podróbek wykonanych z tanich, słabej jakości materiałów. Jak zatem odróżnić prawdziwą porcelanę od zwykłego fajansu?

Porcelana to niezwykły, wysokiej jakości rodzaj ceramiki. Powstaje z mieszanki glinki kaolinowej, skalenia i kwarcu. Gotowe wyroby wypala się w bardzo wysokiej temperaturze. Porcelanę w VII w. n.e. wynaleźli Chińczycy. O wyjątkowym surowcu Europejczycy dowiedzieli się dzięki Marco Polo i jego dziełu „Opisanie świata” z 1298 roku. Chińczycy bardzo długo strzegli jednak tajemnicy wyrobu porcelany. Na Starym Kontynencie technologię produkcji tego rodzaju ceramiki opracowano dopiero w XVIII wieku. Porcelanę wytwarzaną wówczas w Saksonii nazywano „białym złotem”, a produkty z Miśni były niczym dzieła sztuki.

Prawdziwa porcelana i jej podróbki

 Ponieważ prawdziwa porcelana to produkt luksusowy i stać było na nią tylko najzamożniejszych, na rynku szybko pojawiły się jej podróbki.

Porcelit, fajans czy kamionka są podobne jedynie na pierwszy rzut oka. Jakością znacząco odbiegają od prawdziwej porcelany, dlatego łatwo można ją odróżnić od pozostałych surowców. Wystarczy wykonać kilka prostych testów – podkreśla ekspert z Salonu Porcelany we Wrocławiu.

Test światła

Wysokiej jakości porcelana przepuszcza światło. Gdy zbliżysz produkt np. do lampy, powinieneś zobaczyć świetlną łunę. Grubość surowca nie ma znaczenia. Fajans czy porcelit nie przepuszczają światła, ponieważ pokrywa się je białym szkliwem, co wpływa na przejrzystość.

Test dźwięku

Łatwy do wykonania jest także test dźwiękowy. Jeżeli masz wątpliwości, co do jakości produktu, delikatnie w niego uderz. Prawdziwa porcelana wyda czysty, wysoki dźwięk. Podróbki natomiast brzmią głucho.

Test wagi

Oryginalna porcelana jest trwała, mocna, a zarazem lekka. Im cieńsza, tym lepiej wykonana. Fajans lub porcelit mają nie tylko gorszą jakość, ale są również cięższe i grubsze.

Sygnatury porcelany

Markowe wyroby z porcelany posiadają odpowiednie sygnatury, czyli oznaczenia. Zawierają one informacje na temat miejsca pochodzenia i wykonawcy danego przedmiotu. Jeśli nie jesteś pewny, czy masz do czynienia z markową porcelaną, skorzystaj z pomocy fachowca lub kolekcjonera, który z pewnością pomoże określić producenta. W przypadku takich marek, jak porcelana Rosenthal, Villeroy and Boch, Goebel czy Kaiser, możesz mieć pewność, że dany wyrób ma wysoką jakość. Wytwórnie te stawiają bowiem na unikalny skład i proces produkcji.

Markowa porcelana ze sprawdzonych źródeł

Produkty z porcelany są niezwykle eleganckie, szlachetne i trwałe. Ich posiadanie świadczy
o dobrym guście. By mieć pewność, że kupujesz markową porcelanę wybierz dobry sklep, który specjalizuje się w sprzedaży wyrobów najbardziej uznanych producentów o wieloletniej tradycji.  Bogactwo wzorów i stylów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.