obuwie dzieciece
4 lipca 2016

Kategoria:
Moda

Jak prawidłowo zmierzyć stopę dziecka?

Wygodne obuwie to podstawa dobrego ubioru – szczególnie dotyczy to butów dziecięcych. Maluchy rosną bardzo szybko, zakup nieodpowiednio dobranego obuwia to nie tylko źle wydane pieniądze, ale również ryzyko deformacji stóp i wad postawy w dorosłym życiu. Aby uniknąć tego typu problemów wystarczy poświęcić nieco czasu na prawidłowe zmierzenie stóp dziecka.

Jak rośnie stopa dziecka?

Ciało dziecka, również stopy, nie rośnie płynnie i w jednostajnym dla całego okresu dojrzewania samym tempie. Bywają lata, kiedy zmiany w wymiarach ciała dziecka są niewielkie i ledwo zauważalne, lecz niedługo potem maluch znacząco rośnie przez okres 3 lub 5 miesięcy. Z tego powodu powinniśmy regularnie sprawdzać rozmiar stóp dziecka. Dzięki temu będziemy w stanie stwierdzić, kiedy buty malucha będą dla niego już za małe i czas kupić nowe. Pozyskane informacje będą również przydatne podczas wizyty u ortopedy lub pediatry.

Jak mierzyć stopę dziecka?

Wzięcie rozmiaru ze stopy jest bardzo proste, możemy wykorzystać do tego jedną z dwóch metod – pomiaru bezpośredniego lub pomiaru obrysu stopy. Do obu przyda nam się kartka papieru, ołówek oraz linijka. Niezależnie od wybranego sposobu powinniśmy zawsze mierzyć obie stopy – zdarza się, że jedna jest nieco dłuższa od drugiej, to właśnie do niej powinniśmy dobrać obuwie. Pomiaru bezpośredniego dokonujemy kładąc papier na podłodze tak, by dotykał on swoją krawędzią krawędzi ściany. Następnie stawiamy dziecko na kartce tak, by jego pięta również lekko stykała się ze ścianą – dziecko powinno stać w lekkim rozkroku, aby ciężar ciała był rozłożony równomiernie na obie stopy. Na kartce zaznaczmy miejsce, do którego sięga najdłuższy palec dziecka, zwykle jest to paluch, choć zdarza się, że dłuższy jest drugi palec. Potem wystarczy już tylko zmierzyć odległość od krawędzi kartki do zaznaczonego miejsca. Druga metoda wymaga trochę więcej pracy – stawiamy dziecko w lekkim rozkroku na kartce papieru, następnie dokładnie, przy pomocy trzymanego pionowo ołówka obrysujemy kształt stopy. Długość stopy to odległość od najbardziej wysuniętego do tyłu punktu stopy do czubka najdłuższego palca.

Po dokonaniu pomiarów warto je zapisać wraz z datą. Prowadzenie dzienniczka z tymi danymi ułatwi nam stwierdzenie, kiedy należy wymienić buty na nowe. Powinniśmy również pamiętać, by nie kupować butów dokładnie na miarę. Zawsze wybierajmy buty większe o 7-9 mm.

Wysokiej jakość buty dziecięce – zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców – znajdziemy w ofercie producenta, firmy Trammpy.