1 marca 2021

Kategoria:
Moda

Jak prawidłowo dobrać rozmiar biustonosza?

W jaki sposób prawidłowo zmierzyć obwody pod biustem i w biuście? Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas przymiarek damskiego biustonosza? I przede wszystkim – jak leży ten właściwie dobrany? To podstawowe pytania, o których powinna pamiętać każda kobieta. W końcu stanik ma nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim podtrzymywać piersi, odciążać kręgosłup, a tym samym zapewniać wygodę.

Potrzebne dwie liczby. Obwody pod biustem i w biuście

Punkt wyjścia stanowi zmierzenie obwodu tuż pod biustem za pomocą miarki krawieckiej. Przyłóż centymetr ściśle do ciała na tej samej wysokości i z przodu, i z tyłu. Nie zachowuj żadnego luzu, wręcz przeciwnie – zmierz się dość ciasno. Biustonosze szyje się z elastycznego materiału, są zatem rozciągliwe (w przeciwieństwie do miarek krawieckich). Zapamiętaj wynik. Następnie sprawdź obwód w biuście, na wysokości brodawek – chodzi o najszersze miejsce. Tutaj przyłóż centymetr w jednej linii tak, aby nie uciskać piersi i również odczytaj wynik.

Jak przełożyć otrzymane wyniki na rozmiar biustonosza damskiego? W przypadku gdy Twój obwód pod biustem wynosi na przykład 75 centymetrów, to nie szukaj biustonosza z taką samą liczbą na metce – ów pomiar trzeba pomniejszyć. Pytanie nasuwa się samo: o ile? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, choć często przyjmuje się, że należy odjąć co najmniej 5 centymetrów. Dopiero zaniżony wynik odpowiada rozmiarowi biustonosza. Jeśli zaś chodzi o pomiar w biuście – pozostaje on bez zmian. Oba uzyskane wyniki odszukujemy w tabeli rozmiarów. Znajdziesz ją na wielu stronach internetowych, choćby producentów bielizny. W ten sposób poznasz wstępny rozmiar biustonosza, który powinnaś przymierzyć w pierwszej kolejności (na metce liczba odpowiada obwodowi pod biustem, litera zaś – wielkości miseczki).

Biustonosz w praktyce, czyli czas na przymiarki

Być może jesteś nieco zbita z tropu, oczekiwałaś pewnego rozmiaru, a tu mowa o tym wstępnym. Dlaczego? Kluczowa rzecz: otrzymanego rozmiaru nie warto traktować zero-jedynkowo. Pomniejszony obwód pod biustem i pomiar w biuście to punkt wyjścia, który trzeba dopracować.

Podczas mierzenia stanika zadaj sobie kilka pytań. Czy coś mnie uwiera? Za mocno ciśnie? Sprawia ból? Przyjrzyj się swojemu ciału, poobserwuj je przez chwilę. Zbyt obcisła bielizna może zostawić ślady ucisku na skórze już po samej przymiarce. Zadbaj o to, aby biustonosz  z przodu, a także z tyłu  znalazł się na tym samym poziomie. Jeśli widzisz, że pasek nie przylega odpowiednio do pleców, a więc unosi się do góry, to najprawdopodobniej potrzebujesz mniejszego rozmiaru pod biustem. Poza tym zwróć uwagę, czy piersi nie wychodzą poza krawędzie stanika – miseczki powinny zbierać cały biust, a nie uciskać go na przykład po bokach – mówi przedstawicielka sklepu internetowego Ir-Mak oferującego bieliznę dla kobiet i mężczyzn.

Podkreślmy: dobry biustonosz to poczucie komfortu i prawidłowe podtrzymanie piersi. Może być tak, że w garderobie jednej kobiety znajdą się różne rozmiary staników, a wszystkie będą dobrane prawidłowo – fason też ma duże znaczenie. Robisz zakupy online? Dobrym pomysłem jest zamówienie dwóch lub trzech biustonoszy – zarówno w rozmiarze odpowiadającym otrzymanym wynikom, jak i tym sąsiadującym w tabeli. Dzięki temu, na spokojnie w domowym zaciszu, wybierzesz taki, który leży najlepiej i dokonasz zwrotu pozostałych. Kupiłaś jeden i okazał się źle dobrany? Odeślij paczkę i poproś o inny rozmiar. Nie poddawaj się tak łatwo!