4 stycznia 2021

Kategoria:
Moda

Jak prać maseczki ochronne wielorazowego użytku?

Obecnie w przestrzeni publicznej maseczki mają pełnić funkcję ochronną, co ma zapobiec zarażaniu się oraz rozprzestrzenianiu wirusa. W sklepach do wyboru mamy modele jednorazowe oraz wielokrotnego użytku. Maseczki wielorazowego użytku można zakładać kilkukrotnie, jednak należy o nie odpowiednio dbać. W jaki sposób?

Z czego wykonane są maseczki ochronne wielorazowego użytku?

Maseczki ochronne przeznaczone do wielokrotnego założenia są szyte z różnych materiałów. Jednak wszystkie muszą zapewnić podstawową ochronę przed transmisją wirusa.  Najczęściej do uszycia takiej maseczki wykorzystuje się materiał z bawełny, czasami może być z domieszką elastanu, lnu lub jedwabiu. Innymi wykorzystywanymi tkaninami są wiskoza, poliester i fizelina. Najbardziej polecane są materiały, które pozwalają skórze oddychać i nie powodują odparzeń oraz alergii. Dodatkowo każda maseczka może zawierać specjalny filtr, który trzeba regularnie wymieniać.

Kolejnym elementem są gumki lub troczki z boku maseczki ochronnej. To dzięki nim utrzymuje się ona na miejscu i szczelnie przylega do twarzy. Ważne jest, aby gumki nie uwierały za uszami, ponieważ powoduje to dyskomfort użytkowania oraz nieprzyjemne otarcia.

Istotne jest także, aby maseczka, która zawiera różne kolory, wzory lub grafiki była odporna na wysokie temperatury, ponieważ musi być często prana. Dlatego im wyższa jakość wykonania, tym dłużej będzie można ja używać.

Jak prać maseczki ochronne wielorazowego użytku?

Maseczkę ochronną wielorazowego użytku powinno się prać po każdym założeniu, aby była bezpieczna i mogła pełnić swoje funkcje ponownie.

Jak mówi producent odzieży i nadruków WIB: Jeżeli planujemy maseczkę wielorazowego użytku prać ręcznie to należy nałożyć jednorazowe rękawiczki. Ważne jest także, aby nie wrzucać jej do prania z pozostałymi ubraniami. Należy wyprać ją w temperaturze minimum 60 stopni, ponieważ wirus dopiero w tej temperaturze przestaje być aktywny, co potwierdzili naukowcy z WHO. Jeżeli nie chcemy prać ręcznie można wrzucić maseczki do pralki, ale należy pamiętać o temperaturze – im wyższa, tym lepiej.

Jeżeli po upraniu chcemy dodatkowo zdezynfekować maseczkę, możemy rozłożyć ją na płaskiej powierzchni i rozpylić środek do dezynfekcji o zawartości minimum 70% alkoholu. Można także użyć żelazka i strumienia gorącej pary, co skutecznie wyeliminuje bakterie.