brązowe buty
19 sierpnia 2021

Kategoria:
Moda

Jak powstają oczka do sznurówek w obuwiu?

Oczka do sznurówek w obuwiu znajdziemy w sklepach pod nazwą oczka kaletnicze. Wykorzystywane są one w wielu branżach. W modzie natrafimy na nie wyjątkowo często. O tym, jak zespala się metalowe elementy i tworzy elegancko wykończony otwór, dowiesz się z tego artykułu.

Gdzie wykorzystywane są oczka nitowe?

Oczka nitowe, znane również pod nazwą oczka kaletnicze, są używane do produkcji obuwia sznurowanego, lecz na tym nie koniec. Te metalowe blaszki są wykorzystywane również do produkcji wszelkiego rodzaju galanterii, między innymi torebek i pasków. Można znaleźć je także w skórzanej biżuterii jako element czysto zdobniczy. Oczka nitowe są wszywane nie tylko do dodatków i akcesoriów. Zastosowanie znalazły także w niebanalnych fasonach odzieży, między innymi w celu zabezpieczenia otworów na sznurki ściągające przed strzępieniem się.

Inne dziedziny, w jakich możemy spotkać się z wykorzystaniem oczek kaletniczych to:

  • rymarstwo – smycze, obroże, uprzęże,
  • wyposażenie turystyczne – element namiotów,
  • przemysł samochodowy – plandeki, pokrowce.

Producenci oczek obuwniczych przykładają uwagę nie tylko do funkcjonalności oczek, ale również – w związku z szerokim wykorzystaniem oczek w modzie – zwracają uwagę na aspekt estetyczny. Na rynku można znaleźć oczka kaletnicze w różnych kolorach (najłatwiej dostępne są oczka w kolorach złota i srebra) oraz o różnych średnicach i szerokościach kołnierzy. Ważne jest dobranie odpowiedniego oczka do jego przeznaczenia. Na szczęście dzięki szerokiej gamie możliwości produkcyjnych, nie jest to trudne.

Aplikacja oczek kaletniczych

Przed założeniem oczka kaletniczego potrzebujemy odpowiedniego, dobrze wymierzonego otworu. Na rynku dostępne są specjalne dziurkacze, szczypce oraz dłuta pozwalające na wycięcie okrągłego otworu o danej średnicy. Dzięki precyzji tych przyrządów można wyciąć idealnie dopasowaną dziurkę. Nie warto robić tego bez szczegółowych pomiarów, gdyż zbyt mała lub duża średnica uniemożliwi poprawne zamontowanie oczka nitowego. Gdy otwór jest gotowy, można przystąpić do aplikowania oczka. Na nitownicy umieszcza się kolejno:

  • oczko kaletnicze,
  • materiał z wyciętym otworem,
  • podkładkę.

Następnie jednym zdecydowanym uderzeniem młotka zespala się elementy metalowe. Warto zaopatrzyć się w młotek gumowy, gdyż nie uszkodzi on powierzchni oczka, co może przydarzyć się przy użyciu młotka stalowego. Kluczem do sukcesu jest oczywiście jakość materiałów wykorzystywanych do pracy. Producent galanterii metalowej Arbut zajmuje się wykonywaniem wysokiej jakości oczek z metalu nierdzewnego. Praca nad trwałym, dobrym materiałem z pewnością ułatwi proces aplikacji oczek kaletniczych.