Komża ministrancka
13 czerwca 2022

Kategoria:
Moda

Jak powinni być ubrani ministranci?

Kościelne nabożeństwo to – zarówno dla parafian uczestniczących we mszy, jak i dla kapłana oraz ministrantów wspierających go przed ołtarzem, podniosłe wydarzenie. Podczas prowadzenia mszy świętej, zarówno kapłana, jak i ministrantów pomagających mu w odprawianiu nabożeństwa, obowiązują odpowiednie szaty liturgiczne w postaci komży. Co wyróżnia komże kapłańskie i ministranckie? Czym charakteryzuje się komża ministrancka? Odpowiadamy!

Komże kapłańskie i ministranckie to charakterystyczne szaty liturgiczne, których krój i kolor nie jest przypadkowy, a świadczy o określonej symbolice. Komża ministrancka stanowi główny strój ministranta, zaś komża kapłańska jest jedynie jednym z elementów ubioru kapłana.

Czym charakteryzuje się komża ministrancka?

Komża ministrancka to szata o luźnym, prostym, minimalistycznym kroju i szerokich rękawach. Komża ministrancka sięga zazwyczaj do kolan – w przeciwieństwie do znacznie dłuższych alb liturgicznych. Istotne jest, by długość komży była dopasowana do wzrostu ministranta.

Cechą charakterystyczną komży ministranckiej, jest biały kolor materiału, symbolizujący czystość duszy i serca ministrantów służących w nabożeństwie.

Czym kierować się przy zakupie komży ministranckiej?

Poszukując komży, warto wybrać produkt ze sprawdzonego, godnego polecenia sklepu oferującego wyłącznie najwyższej jakości szaty liturgiczne, takiego jak MB Szaty. Zarówno komże kapłańskie, jak i ministranckie, a także inne szaty liturgiczne (sutanny kapłańskie, alby czy kapy) oferowane przez sklep MB Szaty, uszyte są z wysokiej jakości, przewiewnego, przyjemnego w dotyku, wytrzymałego i odpornego na gniecenie, materiału.

Komże dostępne w MB Szaty szyte są z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, z zastosowaniem wysokogatunkowych tkanin, takich jak: bawełna, len, stretch, a także wysokiej jakości materiał koszulowy. Zarówno komże, jak i inne szaty liturgiczne dostępne w sklepie MB Szaty, dzięki zastosowaniu najwyższej jakości tkanin, nawet po wielokrotnym praniu wyglądają, jak nowe, nie rozciągają się, nie kurczą, nie tracą też swojego pierwotnego koloru. Odpowiedni dobór tkanin, jest gwarancją wysokiej odporności i wytrzymałości szat, a także komfortu i wygody ich użytkowników. Warto podkreślić, iż konstrukcja i detale zastosowane w komżach kapłańskich, ministranckich, a także w ubraniach dla księży oferowanych przez MB Szaty, zgodne są z obowiązującym kanonem.