8 października 2019

Kategoria:
Moda

Jak nosić szelki? Poradnik eleganckiego mężczyzny

Moda męska w dużej mierze jest ponadczasowa. Krawaty, garnitury i szelki to elementy garderoby, które od wielu lat królują na salonach i trudno wyobrazić sobie eleganckiego mężczyzny bez przynajmniej jednego ich kompletu. W dzisiejszych czasach szelki w mniejszym stopniu mają pragmatyczne zastosowanie. Często są zakładane przez osoby, które pragną się wyróżnić z tłumu. Jak zatem nosić szelki? Sprawdź!

Szelki w historycznej perspektywie

Pierwsze szelki powstawały jeszcze przed I wojną światową. Końcem XIX wieku wykonywane były głównie z bawełnianych pasów, a patent na nie zarejestrował nie kto inny jak sam Mark Twain. Były wtedy stosowane jako regulowane ramiączka, które utrzymywały odzież w odpowiednim ułożeniu.

„Szelki do spodni szybko weszły do masowej kultury. Nosili je prezydenci, pisarze, aktorzy i muzycy. Był to element ubioru bardzo powszechny, gdyż styl noszenia spodni różnił się od tego, który mamy dzisiaj. W modzie były spodnie z wysokim stanem, który nie raz sięgał nawet ponad okolice pępka” – wyjaśnia fenomen szelek ekspert z firmy Promesso.

W miarę upływu czasu szelki zostały zastąpione w powszechnym ubiorze paskami do spodni, i zaczęły być stosowane głównie przez pracowników fizycznych. Jednak w dzisiejszych czasach szelki na nowo przezywają swój renesans. Są chętnie noszone przez mężczyzn, którzy nie boją się odważnych stylizacji i tych, którzy pragną powrotu do korzeni mody męskiej.

Jak wybrać i nosić szelki?

Klasyczne, białe szelki najlepiej sprawdzają się w stylizacjach eleganckich, np. jako dodatek do garnituru. Należy mieć na uwadze, że takie akcesorium nie będzie pasowało do każdego typu spodni. Najlepszym wyborem są modele bez szlufek, lub o takich, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

W dzisiejszych czasach szelki wykorzystuje się także w modzie casualowej. Często spotykane są w towarzystwie zwykłych t-shirtów i jeansowych spodni. Tutaj ważnym kryterium wyboru szelek jest materiał, z którego zostały wykonane. Najlepiej pasować będą te z tkanin rozciągliwych, o klasycznym igrekowym splocie. Szelki wykonane z taśm jedwabnych to bardzo elegancka opcja, która nadaje się do strojów takich jak frak czy smoking.

W przypadku zdecydowania się na założenie szelek należy bezwzględnie zapomnieć o pasku do spodni. Te dwa elementy ubioru zdecydowanie się wzajemnie wykluczają.

Szelki to nie tylko część męskiej garderoby. Chętnie zakładają je także odważne panie, które z uwielbieniem łamią konwenanse modowe i obyczajowe. Jeśli więc masz ochotę na stworzenie awangardowej stylizacji, poeksperymentuj z tym akcesorium.