Męski garnitur
12 czerwca 2021

Kategoria:
Moda

Jak należy nosić garnitur? 8 najważniejszych zasad

Są okazje, na które garnitur jest obowiązkowym ubiorem. Taki formalny zestaw obowiązuje także w wielu firmach. Noszenie garnituru i dobór odpowiednich dodatków reguluje wiele zasad. Tylko ich przestrzeganie gwarantuje, że mężczyzna będzie wyglądał modnie i elegancko. Wiedza o właściwym kroju pomaga podkreślić zalety sylwetki oraz ukryć jej mankamenty. Jakich wskazówek warto przestrzegać, wybierając garnitur?

Właściwy dobór kolorów

Kolor paska i butów musi być taki sam. Nie ma wyjątków. Kolorystyczne mieszanki nie są w tym przypadku mile widziane. To samo dotyczy zegarka. Skórzana bransoletka musi pasować do koloru paska. Ważne wytyczne dotyczą również doboru butów do garnituru. Nigdy nie nosi się czarnego garnituru z brązowymi butami. To coraz powszechniejszy widok w dzisiejszych czasach, ale zdecydowanie wbrew zasadom. Czarnego i brązowego nie należy nosić razem. Ta sama reguła dotyczy odwrotnego zestawienia, czyli brązowego garnituru z czarnymi butami. Oprócz krawatu modny mężczyzna do kieszonki garnituru może włożyć poszetkę, czyli niewielką, ozdobną chusteczkę. Poszetka może mieć inny  kolor niż krawat. Poszetka to coś ekstra, wyjątkowy dodatek noszony, aby wyglądać jeszcze bardziej formalnie.

Guziki

Nigdy nie zapinaj dolnego guzika marynarki. Nie ma znaczenia, czy to garnitur szyty na miarę, czy kupiony w sklepie. Zapina się tylko środkowy guzik, dolny zawsze pozostaje odpięty. W marynarce z jednym guzikiem rozpina się go podczas siadania, w przypadku dwóch dolny pozostaje zawsze rozpięty, górny rozpina się siadając. Przy trzech guzikach środkowy jest zawsze zapięty. Legenda głosi, że to król Edward VII zapoczątkował ten trend. Podobno tak się zaokrąglił, że nie był w stanie zapiąć dolnego guzika marynarki. Aby nie urazić króla, dworzanie również zaczęli zostawiać ten guzik rozpięty. Z kolei guzik górny musi być zawsze zapięty. Jeśli nie można zapiąć całej koszuli noszonej pod garniturem klasycznym, należy kupić nową. Koszula musi idealnie pasować, zarówno w kołnierzyku, jak i w rękawach.

Długość rękawów i nogawek

Mankiety koszuli nie powinny zasłaniać dłoni. Minimalnie wystające rękawy koszuli są ważne, aby wyglądać schludnie i elegancko. To dlatego należy się upewnić, że mają odpowiednią długość i dopasowanie. Idealnie jest, kiedy około pół cala mankietu na koszuli wystaje spod rękawa marynarki, która musi być dobrze dopasowana. Powinna być skrojona tak, aby nie była zbyt luźna ani zbyt ciasna na klatce piersiowej. Przy zapiętych guzikach pod marynarkę na klatce piersiowej powinna mieścić się dłoń. Świetną wskazówką jest umieszczenie trzech palców pionowo między marynarką a brzuchem.

Garnitur to także spodnie. Ważne jest dopasowanie długości. Nogawki powinny lekko leżeć na butach. To dlatego najlepiej jest szyć garnitur na miarę, poza doskonałym dopasowaniem klient może także wybrać materiał. Producent garniturów Doris Simon oferuje na przykład duży wybór tkanin polskich. Skarpetki nigdy nie mogą wystawać spod nogawek. Muszą być wystarczająco długie tak, żeby podczas siedzenia nie widać było gołej skóry. Kolor skarpetek w szczególnie swobodnych stylizacjach jest kwestią dowolną, u mężczyzn potrafiących się bawić modą mogą być one nawet w fantazyjne wzory.