rozmiar-rajstop
12 grudnia 2016

Kategoria:
Moda

Jak dobrać rozmiar rajstop?

Rajstopy to wybawienie w chłodniejsze dni. Dzięki nim możemy zakładać sukienki nawet przy ujemnych temperaturach – te grubsze chronią nogi przed zimnem skuteczniej niż każde spodnie. Aby rajstopy mogły spełniać swoją funkcje i dawać noszącej je kobiecie poczucie komfortu, muszą zostać odpowiednio dobrane.

Komfort noszenia

Zdarza się, że rajstopy kupujemy na chybił-trafił. To błąd! Nie od dziś wiadomo, że właściwy dobór rozmiaru rajstop jest sprawą kluczową – zbyt małe będą się zsuwać, a za duże nieestetycznie zwijać. Co więcej, dobrze dobrane rajstopy nie powinny być także zbyt obcisłe.

Niektóre opakowania rajstop zawierają dokładne dane dotyczące rozmiarówki. Możemy wybierać spośród pięciu, oznaczonych od 1 do 5, jednak rajstopy w najmniejszym rozmiarze są w zasadzie niespotykane.

Jak dobrać rozmiar?

Choć zdarza się, że firmy produkujące rajstopy na opakowaniach zamieszczają informacje na temat wagi, wzrostu i obwodu bioder prezentowanych przez poszczególne rozmiary, to niestety są i takie, gdzie danych tych nie odnajdziemy. Dobrze jest więc dokładnie się wymierzyć, aby mieć pewność co do posiadanego rozmiaru.

Rajstopy należy dobierać zgodnie z następującymi wytycznymi:

  • 1/XS – rajstopy dla kobiet o wzroście poniżej 152 cm, obwodzie bioder poniżej 96 cm i wadze 40-55 kg,
  • 2/S – rajstopy dla kobiet o wzroście od 152 do 158 cm, obwodzie bioder od 96 do 100 cm i wadze 55-68 kg,
  • 3/M – rajstopy dla kobiet o wzroście 158-164 cm, obwodzie bioder 96-108 cm i wadze 68-78 kg,
  • 4/L – rajstopy dla kobiet o wzroście 164-176 cm, obwodzie bioder 104-112 cm i wadze 78-85 kg,
  • 5/XL– rajstopy dla kobiet o wzroście 170-176 cm, obwodzie bioder 108-120 cm i wadze powyżej 85 kg.

Warto wiedzieć, że rozmiar ubrań noszonych przez daną kobietę nie musi odpowiadać rozmiarowi rajstop. Na przykład, wysokie panie, których garderoba ma rozmiar S, powinny wybierać rajstopy w rozmiarze 3. Dzięki temu będą lepiej rozciągać się wzdłuż – radzi ekspert ze sklepu internetowego Levante.