buty-dzieciece
20 lipca 2018

Kategoria:
Moda

Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów dla dziecka?

Odpowiedni rozmiar obuwia zapewnia prawidłowy rozwój stóp dziecka, dlatego każdy rodzic powinien z uwagą wybierać nowe obuwie dla swoich pociech. Za ciasne buty mogą spowodować koślawienie palców, a zbyt luźne powodować złe ustawienie stopy i jej krzywienie podczas chodzenia. Jak wybrać dobry rozmiar, żeby buty dla dziecka były równocześnie wygodne i zdrowe?

Zanim wybierzemy się na zakupy butów dla dziecka, najprościej na początek zmierzyć jego stopę. W tym celu możemy ustawić dziecko na dwóch kartkach papieru w lekkim rozkroku, tak aby obie stopy były równomiernie rozłożone. Następnie obrysowujemy całą stopę i mierzymy odległość do najdalej wysuniętego punktu (zwykle jest to pierwszy palec). Pamiętajmy, że rozmiar stóp może się różnić, dlatego powinniśmy obrysować i zmierzyć obie stopy i kupić buty w rozmiarze tej większej.

Jak dobrać numerację do długości stopy?

Kiedy  już zmierzymy stópki naszej pociechy łatwo dobrać numerację pamiętając przy tym, że obuwie w zależności od producentów może się różnić długością, nawet jeśli jest oznaczone  tym samym numerem. W Polsce stosuje się głównie trzy typy numeracji butów dziecięcych:

  • europejski – z numeracją od 14-31, gdzie numeracja rośnie co 0,5 centymetra
  • brytyjski – z numeracją  od 0 do 13 i gdzie numeracja rośnie w calach, wynoszących 0,84 cm
  • amerykański – również podawany w calach (1-13) jednak 1 amerykańska jest o kilka milimetrów mniejsza niż brytyjska.

Oczywiście w Internecie znajdziemy mnóstwo tabel umożliwiających dopasowanie butów. Jeśli jednak nie będziemy pewni jak z nich skorzystać, najlepiej poprosić o pomoc sprzedawcy, a jeśli kupujemy w Internecie to pracownika sklepu. Pomocy udzielą nam na przykład pracownicy firmy obuwniczej ZETPOL, która zajmuje się produkcją obuwia dla dzieci już od dwudziestu lat.

Przymierzamy dziecku buty

Stopa ludzka jest trójwymiarowa, więc żadna metoda mierzenia nie będzie 100% skuteczna, jeśli buty nie będą przymierzone i przetestowane na stopie dziecka. Nie oznacza to wcale, że musimy rezygnować z zakupów przez Internet, które są z reguły tańsze. Po prostu, gdy przyjdą do domu zamówione buty, nakładamy je dziecku i sprawdzamy czy czuje się komfortowo. Pamiętajmy, że dziecko nie zawsze umie powiedzieć, czy coś jest nie tak z butem. Dlatego, nawet jeśli na początku twierdzi, że nowe buty są wygodne, uważny rodzić powinien przez pierwsze kilka dni obserwować jak układa stopę i czy buty nie powodują otarć albo odcisków.

Dobierając dobre buty dla dziecka miejmy również na uwadze, że powinny być większe o 0,5-1 cm niż długość nogi, ponieważ stopa potrzebuje odrobiny luzu. But powinien dobrze trzymać stopę, ale w żadnym wypadku nie powinien ograniczać jej ruchów. Ważne jest także by miał szeroki nosek, sprężystą podeszwę i elastyczny zapiętek.