obuwie dla dziecka
16 września 2021

Kategoria:
Moda

Jak dobrać obuwie dla dziecka?

Jak dobrać obuwie dla dziecka, aby gwarantowało wygodę i odpowiednie ułożenie stóp? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie sprawia trudność dla niejednego rodzica. Tymczasem, źle dobrane buty mogą spowodować zmianę w sposobie chodzenia i zaszkodzić prawidłowemu rozwojowi stóp. W takim razie, czym się kierować, aby zadbać o zdrowie i wygodę malucha? Sprawdź, w jaki sposób dobrać obuwie dla dziecka.

Czym powinno się wyróżniać obuwie dla dziecka?

Prawidłowo dobrane obuwie dla dziecka nie powinno utrudniać swobodnego stawiania kroków. Oznacza to, że buty nie mogą być za ciasne. Jeżeli palce stóp dotykają nosków butów, należy zrezygnować z danego rozmiaru. Zbyt wąskie obuwie spowoduje ściśnięcie mięśni i zaburzenie ich pracy. Wiele osób jest tego świadomych, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Pamiętaj, że obuwie dla dziecka nie powinno być ani za małe, ani za duże. Dzieci szybko rosną, dlatego warto kupić buty dłuższe od stopy o 5 mm, aby nie tracić pieniędzy na zbyt częste zakupy.

Mimo wszystko nie decyduj się na buty większe, niż jest taka potrzeba. Dlaczego? Zbyt duże obuwie będzie obciążeniem dla dziecka, a szeroka podeszwa nie zapewni stabilizacji stóp. Może to doprowadzić do koślawienia nóg. Wybierz lekkie obuwie z wysokiej jakości materiału, które pochłonie wilgoć. Jest to ważne szczególnie latem. Dzięki temu dziecko nie będzie narażone na choroby skóry. Podeszwa buta powinna być sprężysta i antypoślizgowa.

Dopasowanie buta do stopy Twojego dziecka

W jaki sposób zmierzyć długość stopy dziecka? Dobrym rozwiązaniem jest odrysowanie jej konturu na kartce, a następnie zmierzenie odległości od czubka pięty do końca najdalej wysuniętego palca. Na wszelki wypadek zmierz obie stopy, które mogą różnić się długością i kształtem. Prawidłowo dobrane obuwie będzie dopasowane i przylegające do stopy dziecka, ale nienaruszające swobody ruchów. Warto wybrać buty zapinane na rzepy, aby ułatwić ich zakładanie.

Buty warto zakupić od sprawdzonego źródła, np. w sklepie internetowym Butik Szamelka, który dostarcza produkty wysokiej jakości. Niektórzy rodzice chcą zaoszczędzić pieniądze, przekazując buty używane wcześniej przez starsze dzieci dla ich młodszego rodzeństwa. Dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie? Każde dziecko ma inny kształt stopy i sposób chodzenia. Wywierając nacisk na but, dopasowuje jego formę do własnych potrzeb. Znoszone obuwie może więc sprawić, że dziecko „przejmie” wady jego poprzedniego użytkownika. Odpowiednio dobrane obuwie nie zaburzy prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.