haft komputerowy
9 września 2020

Kategoria:
Moda

Jak dbać o elementy haftowane?

Haft z pewnością kojarzy się ze żmudną i ręczną pracą. Okazuje się jednak, że nowoczesne technologie umożliwiają wykonanie haftu z pomocą komputera – szybko i na każdym rodzaju materiału. Z tego względu hafty wykorzystywane są na szeroką skalę do znakowania i ozdabiania odzieży. Warto jednak wiedzieć, jak dbać o elementy haftowane, by utrzymały swój nienaganny wygląd przez długi czas.

Haftowane naszywki lub hafty bezpośrednio na odzieży to doskonały sposób na wyrażenie siebie lub oznakowanie ubrań roboczych dla pracowników. Początkowo hafty wykorzystywano do znakowania mundurów, z czasem ich właściwości doceniły również inne branże, a także użytkownicy prywatni. Haft komputerowy jest bowiem najtrwalszą metodą znakowania – w przeciwieństwie do nadruków na odzieży nie blaknie, nie pęka i nie kruszy się. Choć jest wyjątkowo wytrzymały nie należy zapominać o jego prawidłowej pielęgnacji.

Pranie odzieży haftowanej

Wykonane na odzieży hafty mogą być bardzo trwałe. Jednak przed wrzuceniem odzieży do pralki warto również zwrócić uwagę na materiał, na którym zostały naniesione haftowane elementy – mówi specjalista z hafciarni BDS w Pruszkowie – Ponieważ haft może być wykonany na każdym rodzaju materiału lepiej sprawdzić, jaki skład oraz wskazówki dotyczące prania widnieją na metce. Bawełnę z powodzeniem możemy wyprać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza, w niektórych przypadkach nawet 95 stopni – dobrze taką temperaturę prania zniosą ręczniki oraz pościel hotelowa. Wysoką temperaturę zniesie również len. Niższą lepiej zastosować w przypadku wiskozy, a także ubrań wykonanych z poliestru lub poliamidu. Delikatnie należy obchodzić się z wełną, jedwabiem lub skórą – dodaje specjalista.

Haft komputerowy jest bardzo trwały. Podobnie jak stosowane do jego tworzenia nici – nawet podczas nieprawidłowego prania nic nie powinno się stać. Dlatego z powodzeniem można stosować tradycyjne środki do prania, bez obawy o wyblaknięcie lub farbowanie haftowanego elementu. Jednak dla ochrony środowiska naturalnego oraz w ramach oszczędności wody i energii najlepiej prać odzież haftowaną w najniższej możliwej temperaturze. Dla bezpieczeństwa można ją również wywrócić na lewą stronę lub umieścić w specjalnym woreczku do prania. Zapobiegnie to również zahaczeniu haftowanego elementu o inne rodzaje odzieży umieszczone w pralce. Nawet najtrwalszy haft może bowiem zostać uszkodzony mechanicznie.

Suszenie i prasowanie odzieży z haftowanymi elementami

Nici stosowane do tworzenia naszywek lub haftów są również odporne na wysoką temperaturę oraz słońce. Nie powinny zblaknąć ani odbarwić się podczas suszenia w suszarce bębnowej lub na świeżym powietrzu. Jednak tu podobnie jak w przypadku prania warto zwrócić uwagę na wytyczne na metce – niektóre ubrania nie powinny być suszone w suszarkach automatycznych, ponieważ mogą się skurczyć.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by prasować ubrania żelazkiem ustawionym na wysoką temperaturę. Najlepiej jednak prasować na lewej stronie. W przypadku konieczności wyprasowania haftu najlepiej użyć bawełnianej ściereczki lub nakładki na żelazko, by nie prasować bezpośrednio po nim. Można również podłożyć pod ubranie miękki ręcznik, by haft nie utracił swojego kształtu i zbyt mocno się nie spłaszczył.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jak już wspomnieliśmy haft komputerowy jest bardzo trwały, nie pęka, nie kruszy się, ani nie blaknie. Nie wymaga również specjalnego traktowania, jeśli chodzi o pranie lub prasowanie. Może jednak zostać uszkodzony mechanicznie, jeśli zostanie poddany intensywnemu tarciu. Podczas prania może również zahaczyć o ostre elementy, takie jak haftki, guziki i zamki – dlatego należy uważać, co wrzucamy do pralki razem z haftowaną garderobą. Nie należy trzeć zwłaszcza mokrego haftu, dlatego jeśli zostanie zabrudzony do czyszczenia nada się miękka gąbka lub ściereczka. Nie powinno się również stosować agresywnych środków czyszczących lub wybielaczy. Podczas rozwieszania zwróćmy uwagę, czy haft nie jest zagięty – dobrze jest go rozprostować i nadać mu odpowiedni kształt.