termodruk
20 lutego 2019

Kategoria:
Moda

Hot-stamping czyli termodruk. Opis technologii

Technika uszlachetniania druku hot-stamping nazywana jest niekiedy również hot-printem bądź po prostu termodrukiem, złoceniem czy srebrzeniem. Najważniejszą rolę w tym procesie odgrywa, jak sama nazwa wskazuje, ciepło oraz folia hot-stampingowa. To folia przeznaczona do tłoczenia w wysokiej temperaturze. W tym przypadku wykorzystuje się też matryce wypukłe wykonane z materiału, który przewodzi ciepło.

Jak działa termodruk

Cały proces hot-stampingu odbywa się w specjalnych urządzeniach przeznaczonych do tego celu. Matryca jest rozgrzewana do temperatury około 100 stopni Celsjusza. Styka się ją ze specjalistyczną folią i przyciska do wybranej powierzchni. W ten sposób wysoka temperatura przenika wszystkie warstwy folii. Kiedy trafi do warstwy kleju, roztapia go. We wzorze określonym na matrycy, klej wtapia się w powierzchnię nadruku z warstwą aluminium i lakieru. Po zdjęciu matrycy pozostają one na wybranej płaszczyźnie. Tym samym za pomocą kleju mocuje się do nadruku warstwę aluminium o ustalonej z góry strukturze. Są to np. różnego rodzaju napisy czy ornamenty.

Folia do hot-stampingu

Folia przeznaczona do hot-stampingu składa się z kilku warstw. Warstwa rozdzielająca wykonana z materiału silikonowego pozwala na odseparowanie warstwy nośnej od warstw właściwych. Warstwa PET wykonana z materiału poliestrowego jest podstawą dla innych warstw. To od niej zależy prawidłowe nawinięcie folii na rolkach i rozmieszczenie na prowadnicach urządzenia. Warstwa aluminium pod względem wizualnym jest najważniejsza, gdyż to ona nadaje w tym przypadku metaliczny blask wydrukowi. Warstwa lakieru stanowi element ochronny i jednocześnie nadaje dodatkowy blask. Warstwa kleju z kolei na skutek kontaktu z matrycą nagrzewa się i wtapia w detale nadruku wyznaczone przez matrycę.

Zalety termodruku

Termodruk to obecnie bardzo popularna i szybko rozwijająca się technika uszlachetniania druku w Polsce. Stosuje ją przykładowo firma Lakman, będąca producentem materiałów POS. Dzięki wysokiej jakości efektowi końcowemu wykorzystywana jest powszechnie do uszlachetniania różnego rodzaju produktów. Często stosuje się ją na rynku opakowań, dzieł sztuki, ozdób i wielu innych. Hot-stamping znajduje zastosowanie przy oznaczaniu opakowań leków, okładek książek czy zdobieniu przedmiotów. To technika, która rozwija się bardzo szybko, dlatego wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach popularność termodruku będzie nadal rosnąć. W ten sposób można bowiem uzyskać naprawdę efektowne wydruki.