12 lipca 2017

Kategoria:
Moda

Historia obrączki – najciekawsze fakty.

Dziś sprawą zupełnie oczywistą jest to, że podczas ceremonii ślubu świeżo upieczeni małżonkowie zakładają sobie wzajemnie na serdeczny palec prawej ręki (a w niektórych krajach lewej ręki) krążek zwany obrączką ślubną. Kiedy rozpoczynają się przygotowania do ślubu, obrączki to zazwyczaj pierwsza rzecz, o której myślą narzeczeni. Ten niewielki przedmiot posiada bowiem wielką moc i z założenia ma pozostawać na palcu żony i męża do końca życia. Nic dziwnego, że tak wiele par ma niejednokrotnie niemały dylemat podczas zakupu. Czy wiesz, co tak naprawdę symbolizuje obrączka? Z jakiego materiału powinna być wykonana? Sprawdź!

Obrączki srebrne, złote, miedziane…

Obecnie, i to od dłuższego czasu, prym wiodą obrączki ślubne wykonane z żółtego złota. Nie zawsze jednak tak było. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że tak na dobrą sprawę nie znamy szczegółów dotyczących tego , jak to wszystko się zaczęło, gdyż zaczęło się naprawdę bardzo dawno temu. W wielu miejscach na świecie tradycja noszenia obrączki trwa już od czasów starożytnych. Co ciekawe, różne rodzaje kruszców miały różne znaczenie. I tak obrączki wykonane np. z miedzi symbolizowały płomienną miłość, natomiast obrączki srebrne i złote świadczyły o ogromnym zaufaniu. W tej chwili tak na dobrą sprawę nie zwracamy uwagi na symbolikę materiałów, ale wybieramy obrączki wedle własnego gustu. Choć obrączka jest symbolem, jednocześnie jest też codziennym dodatkiem do każdej stylizacji, dlatego powinna cieszyć oko.

Kto nosił obrączki?

Interesujące jest to, że kościół nieco „przegapił” tradycję wręczania obrączek w czasie zaślubin, bowiem wprowadził ją dopiero w XIII wieku. Równie ciekawy jest fakt, że nie zawsze małżonkowie wzajemnie obdarowywali się obrączkami, ponieważ przez długi czas były one wręczane tylko kobietom. W niespokojnych czasach, targanych rozmaitymi konfliktami zbrojnymi, gdy mąż szedł na wojnę i nie było wiadomo, czy z niej powróci, dzielono kobiecą obrączkę i każde z małżonków zachowywało swoją połówkę na znak miłości i wierności.

A z innej beczki, choć w szczególności kobietom nie spodoba się ta informacja, po dziś dzień w Grecji kobiety podczas ślubu otrzymują obrączki srebrne, natomiast mężczyźni zakładają obrączki wykonane ze złota. Dlaczego? Jest to wyraźny znak, iż to mężczyzna jest w związku ważniejszy…

Prawa czy lewa ręka?

Jak zostało już nadmienione we wstępie, małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym. W takich krajach jak między innymi Polska, Hiszpania, Niemcy, Grecja czy odległe Chile obrączki zakładane są na palec serdeczny prawej ręki, natomiast we Francji, Egipcie, Stanach Zjednoczonych, w Turcji czy we Włoszech panuje zwyczaj noszenia obrączek na lewej dłoni.

Z tego, co wiadomo, początkowo obrączki noszono wyłącznie na palcu serdecznym lewej ręki, bowiem starożytni przekonani byli, iż właśnie stamtąd żyła płynie wprost do serca. Obecnie w krajach, w których zwyczaj nakazuje noszenie obrączki na prawej ręce, przekładana jest ona na lewą, gdy jeden z małżonków umiera.

Obrączka – co symbolizuje?

Większość zapewne bez wahania odpowiedziałaby, że obrączka ślubna symbolizuje miłość. Tak, jak najbardziej jest to prawidłowe skojarzenie, ale nie tylko o to chodzi. Obrączka, ze względu na swój kolisty kształt, jest przede wszystkim symbolem wieczności. Właśnie taki też powinien być związek – nic nie powinno go zaburzać ani przerywać. Ponadto obrączka jest oznaką przynależności i oddania. Kiedy widzimy, że ktoś nosi na palcu obrączkę, wiemy, że nie jest to osoba stanu wolnego. Jak więc niektórzy nieco żartobliwie mówią, obrączka to swoisty „odstraszacz”.