24 maja 2017

Kategoria:
Moda

Galanteria metalowa do ubrań

Galanteria metalowa służy nie tylko do łączenia materiałów, ale także do ozdabiania ubrań. To wysoko cenione dodatki, które mają wiele zalet i występują w wielu rodzajach. Przedstawiamy przykładowe produkty wchodzące w zakres galanterii skórzanej.

Nity

Nity to elementy galanterii skórzanej, których zadaniem jest łączenie materiałów w miejscach szczególnie narażonych na rozrywanie, takich jak szwy i kieszenie. Ponadto, mogą stanowić również dekorację danej części garderoby, tworząc spójną całość z przywieszkami, etykietami oraz guzikami.

Napy

Zatrzaski (napy) stosuje się wszędzie, gdzie występuje potrzeba rozłączalnego, szybkiego złączenia dwóch części odzieży. Mogą być używane także jako zapięcia w rękawiczkach, obuwiu i galanterii skórzanej. Ze względu na ich funkcje można porównać je do guzików, jednak są o wiele wygodniejsze w użytkowaniu. Przeważnie napy wykonuje się z mosiądzu lub znalu.

-Można znaleźć napy dwuczęściowe, przyszywane i czteroczęściowe, nabijane. Do tych drugich potrzebne jest specjalne urządzenie do aplikacji, a mianowicie zestaw montażowy i praska – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Krawgors.

Haftki

Używane są jako ozdobne połączenia materiału. Ich stosowanie należy do bezpiecznych i prostych sposobów mocowania odzieży. Zwykle wykonuje się je z metalu w kształcie oczka i haczyka. Haftki stosuje się jako zapięcia w biustonoszach, futrach i kurtkach. Można podzielić je na zwykłe i ozdobne, znajdujące się na wierzchu odzieży, aby ją dodatkowo upiększyć.

Pozostałe

Poza wyżej wymienionymi elementami galanterii skórzanej, w pasmanteriach i sklepach z dodatkami krawieckimi znaleźć można również:

  • półkółka – wykorzystywane do przedłużenia pasków w torebkach,
  • karabińczyki – stosowane w zakończeniach smyczy i do mocowania breloków,
  • klamry – używane w produkcji pasków, płaszczy i kurtek.