24 sierpnia 2017

Kategoria:
Moda

Jak dobrać skarpety do garnituru

Mimo, że skarpetki są zaliczane do bielizny osobistej, to jednak często bywają widoczne, szczególnie u mężczyzn, którzy decydują się na założenie spodni o wąskich nogawkach. Aby uniknąć kompromitacji i nie obawiać się, że niezbyt estetyczna skarpetka w dowolnym momencie ukaże się szerszej publiczności, warto poznać zasady ich doboru.

Zgrany zespół

Skarpety są przeważnie traktowane jako mało znaczący element stroju, dlatego niewielu mężczyzn przywiązuje wagę do ich wyglądu. Bardziej skupiają się na samych butach nie zdając sobie sprawy z tego, że wraz ze skarpetkami i butami tworzą one jeden, spójny zestaw. A raczej powinny go tworzyć.

Właściwie dobrane skarpety mogą stanowić idealne dopełnienie męskiej stylizacji, podczas gdy skarpety nie pasujące do całości mogą zepsuć docelowy efekt. Nie ma niczego straszniejszego od burej, spranej skarpety wystającej z półbuta – zauważa ekspert reprezentujący markę Freak Feet.

Dobierając do siebie skarpetki, buty i spodnie warto pamiętać, że wszystkie elementy powinny mieć podobny kolor, np. do czarnych spodni i butów wybrać należy czarne skarpety, natomiast w przypadku innych wariantów kolorystycznych należy wybrać skarpetki jak najbardziej zbliżone do koloru spodni lub odrobine ciemniejsze. Tę ostatnią zasadę stosować powinni przede wszystkim niżsi panowie, podczas gdy ci wyżsi kolor skarpet dobierać muszą do koloru butów.

Zupełnie inne reguły dotyczą dobierania skarpet do jasnych spodni – w takim przypadku skarpety powinny być o ton od nich jaśniejsze, jednak nigdy nie białe (takowe zarezerwowane są do stroju sportowego).

Dobieranie koloru – inne zasady

Choć zaleca się dobieranie koloru skarpet do spodni i butów, to jednak nie są to zasady, których trzeba przestrzegać bezwzględnie. Panowie, którzy lubią bawić się modą, mogą dopasowywać je do innych elementów ubioru, takich jak marynarka, koszula, krawat, a nawet poszetka. Ci odważni dodatkowo mogą zaszaleć i wybrać skarpetki we wzory: w kropki, paski, romby, a nawet kwiatki.

Warto jednak pamiętać, że w takim szaleństwie też lepiej zachować umiar. Dlatego motywy zamieszczone na wzorzystych skarpetach powinny nawiązywać do pozostałych części stroju. Mężczyźni, którzy nie są jeszcze mocno wprawieni w sztuce dobierania kolorowych skarpet, powinni więc decydować się na takie skarpety, których kolor bazowy odpowiada kolorowi spodni.

Innym rozwiązaniem jest założenie skarpet kontrastujących z garniturem, które w tym przypadku będą stanowić wyraźny akcent. Istotne jest jednak, by wybór ten był w pełni świadomy, a nie przypadkowy.

Jak widać, dobór skarpetek do garnituru ma ogromne znaczenie, dlatego warto znać ogólnie przyjęte zasady i się do nich stosować. Dzięki tej wiedzy z pewnością nie popełnicie błędu i będziecie zadawać szyku w świetnie skomponowanej stylizacji.