Gipiura jako ozdoba odziezy i elementow wystroju wnetrz
15 grudnia 2021

Kategoria:
Moda

Do czego wykorzystuje się gipiurę?

Gipiura, chociaż często mylona jest z haftem, jest typem koronki nazywanej wenecką lub klockową.  Tkanina ta jest bardzo trudna do wykonania, ale zdecydowanie warta tej pracy! Charakteryzuje się dużymi, wypukłymi oczkami i najczęściej tworzą one  motywy roślinne. Gipiura jest wyjątkowym, eleganckim materiałem ozdobnym, który można wykorzystywać do produkcji odzieży, ale nie tylko.

Jakie ubrania szyje się z gipiury?

W przeciwieństwie do haftu gipiura nie jest  sprzedawana na tkaninie. Można ją kupić w postaci aplikacji, którą możemy naszyć na wybrany materiał. Szeroki wybór gipiur znajdziesz m.in. w sklepie z tkaninami Tekstylnia. Dużą popularnością cieszą się damskie sukienki z wykorzystaniem tej aplikacji. Gipiura może być dopasowana kolorystycznie do materiału, na który zostanie naszyta lub z nią kontrastować, dzięki czemu stworzy ciekawy efekt. Oprócz tego wykorzystuje się ją do ozdabiania bluzek, szortów i spodni. Mówiąc o zastosowaniu gipiury, nie można nie wspomnieć także o sukniach ślubnych. Koronki są najczęściej wybieranym przez Panny Młode zdobieniem, a więc gipiura nadaje się do tego doskonale. Można ją naszyć na rękawy, dekolt lub nawet długość sukni.

Zastosowanie gipiury w wystroju wnętrz

Ozdabianie odzieży to jedyne zastosowanie gipiury. Wykorzystuje się ją także do dekorowania elementów wystroju wnętrz. Przede wszystkim mowa tu o firanach. Roślinne lub geometryczne motywy przyciągają uwagę i stanowią elegancką ozdobę. Równie często stosuje się ją jako ornament na obrusach, bieżnikach, czy ozdobnych, wielorazowych serwetkach. To jeszcze nie wszystko! Gipiurą z powodzeniem można ozdobić także poszewki na ozdobne poduszki w salonie czy zasłony. Jak więc widać materiał ten cieszy się dużym powodzeniem. Doskonale pasuje do eleganckich, klasycznych wnętrz, ale da się go przemycić także do tych nieco bardziej nowoczesnych.

Jak prawidłowo dbać o gipiurę?

Gipiura jest materiałem delikatnym, a więc wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chcesz jedynie odświeżyć kreację z ozdobną gipiurą, jeśli jest to możliwe, wypierz ją ręcznie. Oczywiście nosząc ubrania, od czasu do czasu nie unikniemy większych zabrudzeń. Możesz wtedy wyprać gipiurę w pralce. Pamiętaj jednak, aby nie używać silnych detergentów. Temperatura cyklu prania nie powinna przekraczać 30°C, a co więcej wyłącz funkcję wirowania.  Niech materiał schnie naturalnie, nie w suszarce, ponieważ w ten sposób możesz go uszkodzić. W przypadku firanek, które z czasem szarzeją, warto najpierw je namoczyć, a później przeprać tak samo, jak ubrania.