2 sierpnia 2017

Kategoria:
Moda

Jak dbać o porządek na magazynie?

Magazyn jest pomieszczeniem trudnym do utrzymania – zarówno pod względem mieszczącego się w nim towaru, jak i porządku, który należy w nim regularnie zachowywać. Uporządkowany magazyn jest bowiem niezwykle istotny dla jakości funkcjonowania całego biznesu. W tym artykule skupimy się na tym drugim aspekcie, czyli porządku fizycznym na magazynie. Zapraszamy do lektury.

Wykorzystaj znaną metodę 5S

Pierwszym krokiem we właściwym funkcjonowaniu każdej firmy zajmującej się logistyką i transportem towarów powinno być utrzymanie porządku na magazynie. Można spisać regulamin, dzięki któremu będzie wiadomo, kto i za co odpowiada lub korzystać z usług specjalistycznych firm oferujących usługi porządkowe.

O porządek na magazynie można również dbać poprzez wprowadzenie zestawu technik i metod 5S, który jest jednym z narzędzi Lean Manufacturing i Lean Management wiążących się z właściwą organizacją środowiska pracy. Metoda ta zakłada 5 następujących po sobie kroków postępowania:

  1. Sortowanie – pozbycie się zbędnych rzeczy z magazynu
  2. Systematyka – oznakowanie towaru i umieszczenie w wyznaczonych miejscach
  3. Sprzątanie – porządkowanie magazynu i organizacja środków czystości
  4. Standaryzacja – określenie standardów rozmieszczenia towarów w magazynie
  5. Samodyscyplina – wyrobienie nawyku przestrzegania poprzednich punktów

5S jest japońską techniką, która stanowi podstawę do dalszych działań Kaizen. Pierwsze litery oznaczają kolejno: Seiri, Seiton, Seiso, Seiketsu oraz Shitsuke. Wypełnienie każdego punktu korzystnie wpływa na kolejny, co przekłada się na komfortowe przemieszczanie się po magazynie oraz szybkie znalezienie niezbędnego towaru. Praca u podstaw leży w sukcesie całego przedsiębiorstwa, dlatego na początku przygody z rozwijaniem firmy należy zadbać przede wszystkim o porządek na magazynie.

Skorzystaj z usług porządkowych

Procesy zarządzania zarówno jakością, jak i logistyką w przedsiębiorstwie są ściśle powiązane, dlatego wymagają zachowania czystości. Porządek w magazynach i na halach produkcyjnych jest czynnikiem, który zapewnia bezpieczeństwo oraz znacznie usprawnia pracę. Sprzątanie magazynów wymaga jednak specjalistycznego przygotowania oraz wyjątkowej ostrożności, dlatego warto postawić na usługi doświadczonych fachowców w tej dziedzinie – wyjaśnia ekspert z firmy sprzątającej Daress, która zajmuje się sprzątaniem magazynów i hal produkcyjnych, pomieszczeń biurowych, myciem przeszkleń i okien, odkurzaniem i myciem konstrukcji stalowych oraz sprzątaniem po remontach i budowach.