marynarka-damska
12 lutego 2019

Kategoria:
Moda

Damska marynarka. Niezbędnik w garderobie eleganckiej kobiety

Damska marynarka bywa zamiennie nazywana żakietem. Obie te części garderoby mają odrębną historię. W klasycznej wersji różnią się krojem i pochodzeniem. Żakiet jako wierzchnia część ubrania stosowany był od wieków. Natomiast marynarkę kobiety zapożyczyły z męskiej szafy niespełna sto lat temu. Jeśli nie byłaś świadoma tej różnicy – nie przejmuj się! Wiele marek odzieżowych używa nazw żakiet i marynarka zamiennie, tworząc coś nowego.

Damska marynarka jest niezbędnikiem w każdej szafie. Niegdyś była wyróżnikiem elegancji. W czasach eklektyzmu stylów w modzie marynarkę możesz założyć niemal do wszystkiego. Bluza z kapturem, dżinsy i sneakersy? Marynarka doda stylizacji czegoś wyjątkowego. Jeśli nie jesteś zwolenniczką tego typu połączeń, a preferujesz elegancję w klasycznej formie, wciąż masz wiele wariantów do wyboru.

Marynarka – skąd się wzięła w damskiej szafie?

Sama nazwa naprowadza nas na jej pochodzenie. Krój tej części garderoby został zapożyczony i zaadaptowany do mody męskiej właśnie ze strojów marynarzy. Przyjął się on błyskawicznie i do dziś jest nieodłącznym elementem męskiego garnituru. Kobiety przejęły marynarki od mężczyzn. Z czasem krój kobiecej marynarki ulegał przekształceniom. Dodano między innymi wcięcie w talii, które nadawało sylwetce kobiecości. Historia marynarek pokazuje, że od początku był to strój kobiet odważnych i wyzwolonych, jednocześnie szykownym i eleganckich. Przez długie lata marynarka kojarzyła się z uniformem biznesowym. Podobnie do męskiej, kobieca marynarka powinna mieć kołnierz, kieszenie, jeden lub dwa rzędy guzików. Żakiet może nie mieć kołnierza i kieszeni po bokach, zapinany będzie na jeden guzik lub haftkę.

Żakiet czy marynarka?

Obecnie na rynku znajdziesz niezliczone kroje marynarek i żakietów. Najważniejsze to odkryć model dopasowany do sylwetki i stylu życia.  Zakup marynarki lub żakietu potraktuj jako inwestycję w wizerunek. Zarówno w towarzyskich, jak i biznesowych spotkaniach kluczowe jest pierwsze wrażenie. Warto mieć na sobie coś ponadczasowego i stylowego. Żeby uzyskać pożądany efekt, należy porzucić myśl o oszczędnościach.

W modzie męskiej panuje przekonanie, że dobrze skrojony garnitur musi kosztować. To prawda, podobnie zresztą jest w przypadku eleganckich części kobiecej garderoby. Dobrze skrojone i wykonane marynarka, buty, czy torebka będą służyć przez lata. Zawsze uwydatnią walory i zamaskują mankamenty sylwetki. Kupując pierwszą marynarkę, warto postawić na stonowane kolory, które będą pasowały do każdej okazji – podpowiada ekspert z Butiku 25.

Aby Twoja marynarka była ponadczasowa, musisz ją dopasować do swojej sylwetki. Wiele butików w sieci oferuje odzież wysokiej jakości, z których znajdziesz na pewno te, które sprzedają je w promocyjnych cenach. Poszukaj modeli proponowanych przez znanych projektantów, np. klasyczny i nieśmiertelny żakiet pudełkowy od Coco Chanel. Wiele butików w sieci oferuje odzież wyższej jakości, z których  znajdziesz na pewno te, które sprzedają je w promocyjnych cenach.