krojownia tkanin
6 marca 2018

Kategoria:
Moda

Czym zajmuje się krojownia tkanin?

Kupując odzież rzadko kiedy zastanawiamy się jak powstają produkty dostępne w sklepach. Proces ich wytwarzania jest w rzeczywistości bardzo skomplikowany i podzielony na wiele etapów – pierwszy z nich realizowany jest w dziale produkcyjnym, nazywanym krojownią. Jakie prace są w niej realizowane?

Czym jest krojownia?

Krojownia, jak zostało powiedziane już we wstępie, jest działem, w którym rozpoczyna się proces przekształcania tkaniny na konkretny artykuł odzieżowy – koszulkę, bluzę, spodnie, kurtkę etc. To właśnie tutaj tkanina zostaje pokrojona na elementy nazywane wykrojami.

Jak wygląda praca krojowni?

– Zanim dana partia materiału będzie mogła zostać pokrojona, musi zostać odpowiednio przygotowana, między innymi poprzez sprawdzenie, czy jej jakość i ilość jest adekwatna do wymogów produkcji ubrań – wyjaśnia przedstawiciel firmy Elastic – Kontrolą materiału zajmuje się brakarz, swoją pracę wykonuje on ręcznie lub przy wykorzystaniu urządzeń nazywanych przeglądarkami. Jego zadaniem jest oznaczanie błędów tkackich, plam, odbarwień lub innych wad fabrycznych przy pomocy kredy lub nitki wplecionej w brzeg tkaniny – tak oznaczone mankamenty mogą zostać wyeliminowane przy rozkroju materiału. W dalszej kolejności kontrolą materiału zajmuje się metrolog – jego praca polega na zbadania właściwości użytkowych materiałów (np. kurczliwości, wytrzymałości na tarcie) przy użyciu metod laboratoryjnych.

Co dalej dzieje się z materiałem?

Po pozytywnym przejściu kontroli i badań materiały składowane są w sposób zapobiegający ich zniszczeniu w magazynach przylegających do krojowni. Ważne jest stworzenie odpowiednich warunków co do temperatury oraz poziomu wilgotności w magazynach. Z magazynów materiał pobierany jest przez krojownie. W dalszej kolejności eliminowane są z niego błędy zaznaczone przez brakarza – w ten sposób powstaje tzw. nakład. Na stworzony nakład nanosi się rysunki układu szablonów – zgodnie z tymi rysunkami i zgodnie z dokumentacją techniczną dokonuje się rozkroju tkaniny.  Tak powstałe wykroje poddaje się kontroli, znakowaniu i kompletowaniu. Dobrze wykonanie wykroje następnie poddaje się wstępnej obróbce – po niej przekazywane są one do rozdzielni lub szwalni, gdzie wykonuje się kolejne etapy produkcji ubrań. Każdy etap pracy krojowni wykonywany jest przez wyspecjalizowanych pracowników, kolejno obróbką materiału zajmuje się kreślarz, nakładacz, krojczy oraz sortowacz. Ich bezpośrednimi przełożonymi są brygadziści, którzy nadzorują pracę każdego z zespołów, nad nimi zaś stoi kierownik produkcji, nazywany mistrzem.