Zdjęcia odzieży
26 kwietnia 2021

Kategoria:
Moda

Czym charakteryzują się zdjęcia odzieży typu duch?

Zdjęcia typu duch na dobre zadomowiły się w katalogach internetowych sklepów odzieżowych. Większość czytelników zapewne miała już okazję spotkać się z takim sposobem prezentacji produktów. Fotografia przedstawia ubranie, które zdaje się być nałożone na niewidzialną postać? Właśnie patrzysz na zdjęcie odzieży typu duch. Z czego wynika rosnąca popularność tego rodzaju fotografii produktowej?

Fotografia produktowa odzieży

Sposób prezentacji ubrania na zdjęciu produktowym musi być bardzo dobrze przemyślany. Planując sesję produktową odzieży, trzeba brać pod uwagę wiele kwestii: od typu i przeznaczenia ubrań, przez oczekiwania klientów, po dostępny budżet. Na stronie internetowej producenta odzieży roboczej można umieścić zdjęcia na płasko, ale w przypadku sprzedaży detalicznej codziennych i wizytowych ubrań warto postarać się o ciekawszą prezentację oferty.

Dobre zdjęcie produktowe oddaje charakter odzieży, pokazuje, jak ubranie układa się na sylwetce, pozwala patrzącemu zorientować się w proporcjach fasonu i wyobrazić sobie samego siebie w danym stroju. Ten efekt można osiągnąć na różne sposoby, np. fotografując odzież na manekinie, co jest zdecydowanie tańsze od sesji z modelami – podpowiada ekspert ze studia fotografii produktowej photographic.pl.

Jak powstają zdjęcia typu duch?

Do wykonywania zdjęć typu duch wykorzystuje się specjalne manekiny. W studiu fotografa produktowego zwykle znajduje się ich co najmniej kilka, co pozwala na każdorazowe dopasowanie manekina do rodzaju i kroju odzieży.

Ubranie na zdjęciu produktowym musi być bez skazy. Dlatego przed sesją fotograf starannie przygotowuje odzież – prasuje ją, zakłada na wybranego manekina, usuwa ewentualne niteczki czy paproszki, elegancko modeluje. Dopiero wtedy może przejść do wykonania zdjęć pod wieloma różnymi kątami. Dodatkowo trzeba zrobić zdjęcia wewnętrznych elementów odzieży, np. okolicy karku widzianej od strony dekoltu, wnętrza postawionego kaptura.

Zdjęcie duch powstaje przez połączenie w programie komputerowym kilku różnych ujęć i usunięcie manekina. Standardowa fotografia typu duch jest statyczna, więc przedstawia ubranie z jednej, wybranej strony; istnieje również możliwość przygotowania wersji obrotowej. Zdjęcie duch 360 stopni pozwala w pełni wykorzystać potencjał wrażenia przestrzenności i zaprezentować odzież z każdej strony w najbardziej atrakcyjny sposób.

Choć cały proces przygotowania tego typu packshotów jest bardzo wymagający, najtrudniejsza jest właśnie końcowa obróbka zdjęć – wymaga użycia profesjonalnego oprogramowania i zaawansowanych umiejętności ich obsługi. Jeśli chcesz wykorzystać zdjęcia duchy do wzmocnienia sprzedaży w swoim sklepie odzieżowym, poszukaj dobrego fotografa produktowego.