damska bielizna
7 marca 2022

Kategoria:
Moda

Czy kokardki stosowane na bieliźnie mają wyłącznie funkcję dekoracyjną?

Zwykle, na co dzień nikt nie skupia się na małych, szczegółowych elementach ubrań. Jednak niektóre z nich mogą pełnić zaskakującą i nieoczywistą funkcję. Mała kokardka, spotykana zazwyczaj w większości elementów damskiej bielizny, na pierwszy rzut oka wydaje się być jedynie subtelnym elementem dekoracyjnym. Jednak w dawnych czasach pełniła jeszcze inne, niezwykle istotne funkcje.

Kokardka na bieliźnie- do czego służyła?

Niewielka kokardka umieszczana jest niemal na wszystkich częściach damskiej bielizny, dlatego musiała pełnić istotną funkcję. Był to sprytny wynalazek, w czasach, kiedy jeszcze nie było dostępu do materiałów elastycznych, które idealnie dopasowują się do ciała i nie zsuwają się w ciągu dnia. Dawniej materiały bieliźniane nie przylegały tak dobrze do ciała i musiały być podtrzymywane specjalną tasiemką, która była przewlekana przez oczka w górnej krawędzi materiału i zawiązywana właśnie w formę uroczej kokardki. Dzięki tak sprytnej metodzie bielizna nie zsuwała się z ciała podczas różnych aktywności i zapewniała komfort noszenia. Co więcej, z tego względu mężczyźni w dawnych czasach również nosili kokardki na swojej bieliźnie. Współczesne materiały i możliwości produkcji odzieży zapewniają o wiele większy komfort i swobodę noszenia, jednak kokardki materiałoweutrwaliły się w damskiej bieliźnie jako subtelny element dekoracyjny.

Nieoczywiste funkcje materiałowej kokardki w bieliźnie damskiej

Oprócz wspomnianej funkcji podtrzymującej materiał, kokardki na bieliźnie, w dawnych czasach miały również znaczenie praktyczne. Stanowiły cenną wskazówkę podczas ubierania się po ciemku. Powszechny dostęp do prądu i światła, to stosunkowo nowe udogodnienie, dlatego konieczność wczesnych, porannych pobudek, zwłaszcza zimą wiązała się z koniecznością ubierania się w ciemnościach. Kokardka stanowiła cenną wskazówkę, co do tego, w którą stronę założyć bieliznę. Współcześnie istnieje powszechny dostęp zarówno do nieograniczonej elektryczności jak i do komfortowych materiałów, idealnie przylegających do ciała, dlatego kokardka na bieliźnie jest już jedynie pozostałością po przodkach i symbolem sprytnego radzenia sobie z brakiem wygodnych rozwiązań. Dzisiaj kokardka na bieliźnie to delikatny i niezwykle uroczy element dekoracyjny, bez którego trudno wyobrazić sobie subtelną damską bieliznę. Dystrybutorem bogatej gamy dodatków jest hurtownia Natural, która oferuje wysokiej jakości akcesoria, pasmanterię i dzianiny niezbędne do stworzenia niepowtarzalnej bielizny damskiej.