Galanteria skórzana
2 lutego 2022

Kategoria:
Moda

Co zaliczamy do galanterii skórzanej?

Wybierając elegancką torebkę lub klasyczną aktówkę, zapewne nie masz poczucia, że oto stajesz w wielopokoleniowym pochodzie rodzaju ludzkiego. Tymczasem wyroby ze skóry towarzyszyły człowiekowi od prehistorii. Na początku nie chodziło o elegancję, ale o praktyczność: Państwo Neandertalscy potrzebowali czegoś do przenoszenia rzeczy. Jednak z czasem połączono pragmatykę i elegancję.

Krótka historia elegancji, czyli o galanterii skórzanej

Nazwa galanteria pochodzi od francuskiego słowa galanterie, oznaczającego „elegancję”, „nienaganność manier”, a także „umizgi” i „zaloty”. Określenie skórzana wskazuje na materiał, z jakiego wykonane są wyroby: chodzi wyłącznie o naturalną skórę zwierzęcą.

Do galanterii skórzanej zaliczamy: rękawiczki, paski, torebki, teczki, aktówki, eleganckie plecaki, portfele itp. To dodatki do ubrań, które są wyrazem elegancji i dbałości o detale. Dzięki nim Twoja odzieżowa stylizacja zyskuje „ostatni szlif”.

Profesjonaliści zajmujący się wyrobem galanterii skórzanej od XIV w. zbierali się w bractwa kaletnicze, gdzie mistrzowie uczyli młodych adeptów wszystkich meandrów tej pięknej, lecz trudnej sztuki. Dzisiaj nowy wymiar rzemiosła rozwijany jest przez producentów damskiej i męskiej odzieży skórzanej, a także galanterii skórzanej, np. Custom Leather Crafting z Łodzi.

Galanteria skórzana dla Pań i Panów

Z galanterii skórzanej korzystają zarówno Panie, jak i Panowie, w każdym przedziale wiekowym. Szczególnie skórzane torby, plecaki, worki i sakiewki przydają się w różnych okolicznościach, od spotkań biznesowych, po wakacyjne wyjazdy. Sprawdzą się zarówno w klasycznych stylizacjach, jak i wówczas, gdy postanowiłaś (postanowiłeś) ubrać się bardziej na luzie.

Na przykład, jeśli wybierzesz torebkę typu nerka, z czarnej skóry, zadośćuczynisz zasadom eleganckiego, miejskiego stylu.  Jednak „nerkę” można wykonać zgodnie z filozofią zero waste, zszywając ją z wielu kolorowych, skórzanych kawałków. Wówczas otrzymujesz słoneczny, energetyczny wzór, pasujący do stylizacji mniej formalnych.

Jeśli potrzebujesz spakować rzeczy o gabarytach przekraczających wielkość kieszeni, masz do wyboru: mniejsze i większe sakiewki do przewieszenia przez ramię, klasyczną torbę albo elegancki plecak. Jednak gdy nie chcesz wypychać swoich kieszeni drobiazgami i nie chcesz plecaka, wybierz skórzany pas z kieszeniami i uchwytami. Wszystko, czego potrzebujesz, będziesz mógł zabrać ze sobą, a niestandardowość tego rozwiązania zwróci na Ciebie uwagę. Galanteria skórzana ma w sobie coś z zalotności, takiej ze smakiem.