21 sierpnia 2019

Kategoria:
Moda

Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka?

Przyjście na świat dziecka to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego rodzica. Już od samego początku niemowlak jest otaczany opieką i miłością. Rodzice chcą zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje, ale czasem, zwłaszcza w przypadku pierwszego dziecka, nie zawsze wiedzą, jakie konkretnie potrzeby ma noworodek. Jak nie stracić głowy pośród wszystkich produktów, które mają w ofercie sklepy z artykułami dla niemowląt?

Miejsce do spania

Na początku swojego życia dziecko śpi przez większą część doby. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o dobry wybór łóżeczka, materaca i pościeli dla noworodka. Często przydają się też kocyki przeznaczone specjalnie dla niemowląt.

Przy zakupie łóżeczka warto zwrócić uwagę na to, czy ma ono obniżane dno. Noworodek przez cały czas leży, więc może spać na najwyższym poziomie, ale kiedy rośnie i zaczyna się podnosić, ze względów bezpieczeństwa dno należy obniżyć.

Aby materac był dla dziecka wygodny, musi być nowy. Trzeba zwrócić uwagę na jego miękkość, elastyczność i materiał, z którego jest wykonany.

Pościel dziecka składa się z kołderki i prześcieradła (najlepiej z gumką) – używanie poduszki nie jest polecane ze względu na jej niekorzystny wpływ na kręgosłup noworodka.

Zasypianie może ułatwić dziecku smoczek. Nie wszyscy zgadzają się co do słuszności używania tego gadżetu, ale, jak czytamy na blogu hurtowni artykułów dziecięcych Aico Trade International:

Maluchy mają naturalną potrzebę ssania. Czynność ta kojarzy się z przyjmowaniem pokarmu z piersi matki. Ten odruch daje im poczucie bliskości, ciepła, bezpieczeństwa i przynosi ukojenie, stąd też w chwilach zdenerwowania to właśnie smoczek może skutecznie uspokoić dziecko.

Higiena niemowlaka

Ciała małych dzieci są bardzo delikatne oraz podatne na podrażnienia i choroby. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o higienę niemowląt. Kluczowe w tym procesie są takie akcesoria dziecięce, jak przewijak (gdzie można w łatwy sposób zmienić pieluchę dziecku) oraz wanienka. Bardzo ważne są też kosmetyki do higieny niemowląt: płyn do mycia ciała i włosów, oliwka (lub balsam) oraz krem na odparzenia. Przydatne są również takie akcesoria jak nawilżane chusteczki, gumowa gruszka, ręczniki, waciki oraz, oczywiście, pieluchy.

Ubranka i podróżowanie

Noworodki niewiele robią, więc rzadko się brudzą. W dodatku bardzo szybko rosną, dlatego kupowanie wielu ubranek w małych rozmiarach nie ma sensu. Ubrania niemowląt muszą być przede wszystkim miękkie i wygodne. Przydadzą się śpioszki, body, pajacyki, skarpetki, oraz cieplejsze sweterki, kombinezony i czapeczki na chłodniejsze dni. Na spacer można dziecko zabrać w wózku, nosidełku lub chuście. Do samochodu natomiast obowiązkowy jest fotelik przeznaczony specjalnie dla niemowląt.