3 stycznia 2019

Kategoria:
Moda

Charakterystyka mebli prowansalskich

Wnętrza urządzone w stylu prowansalskim są ciepłe, jasne i przytulne, dlatego wiele osób decyduje się na wprowadzenie do swojego domu lub mieszkania właśnie takiego klimatu. Nieodłącznym elementem stylu pochodzącego z francuskiego regionu Prowansji, są piękne meble, wykonane z naturalnych materiałów. Przedstawiamy ich charakterystykę.

Cechy mebli w stylu prowansalskim

Meble, które wykorzystuje się do aranżacji pomieszczenia w stylu prowansalskim przeważnie mają jasne kolory. Najczęściej spotkać można meble białe, beżowe i jasnobrązowe. Dla kontrastu, przełamywane są mocniejszymi barwami, w tym intensywnym niebieskim, fioletowym i żółtym. Są też wykonane ze szczególnych materiałów.

Urządzając wnętrze w stylu prowansalskim stawia się zwykle na meble drewniane i żeliwne, będące elementami charakterystycznymi dla tego stylu i wyróżniającymi go na tle innych. Wybierając meble do danego pomieszczenia warto kierować się jednak umiarem, ponieważ ich zbyt duże nagromadzenie i zbyt wiele opcji kolorystycznych może elegancki pokój przemienić w lekko kiczowaty – radzi ekspert reprezentujący firmę ArtParadise.

Obok mebli, ważnym elementem stylu prowansalskiego jest światło – musi być delikatne, stwarzające miłą atmosferę i przyjazny, przytulny klimat. Warto postawić na lampy z żeliwnymi elementami i wiklinowymi lub płóciennymi abażurami.

Naturalność przede wszystkim

Meble prowansalskie powinny być wykonane z wysokiej jakości drewna, ponieważ tylko takie przetrwają długie lata, wciąż wyglądając wyjątkowo dobrze. Obecnie najmodniejsze jest drewno stylizowane na trochę przestarzałe.

Styl prowansalski ogólnie kojarzy się z naturą i pochodzącymi od niej materiałami. Choć najważniejsze w nim jest drewno, to jednak całości aranżacji dopełniają takie szczegóły, jak żeliwne klamki, wiklinowe koszyczki oraz szkło, np. w witrynach mebli eksponujących ozdobną zastawę porcelanową.Typowym dla stylu prowansalskiego meblem jest również kredens, dobrze znany z domów naszych babć i dziadków. Najlepiej, jeśli jest on obszerny i posiada ozdobne nóżki.

Nie zapominajcie o dodatkach

Uzupełnieniem każdego wnętrza są odpowiednio dobrane tekstylia i różnego rodzaju elementy dekoracyjne. Bez nich obyć nie można się także w przypadku stylu prowansalskiego. Z tego względu, warto zainwestować w koce i poduszki z naturalnych tkanin, naturalne ozdoby oraz żywe kwiaty. Takie, z pozoru niezbyt ważne, szczegóły, potrafią zbudować niezwykły klimat w każdym wnętrzu, a to on jest najważniejszy w stylu prowansalskim.