druk na koszulce
21 września 2021

Kategoria:
Moda

Charakterystyka druku termotransferowego

Druk termotransferowy jest coraz częściej stosowny wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność uzyskania wiernego obrazu na różnego rodzaju powierzchniach. Termotransfer zalicza się do sitodruków pośrednich. Używa się do niego farb plastizolowych, dzięki czemu jest w pełni zdrowy i ekologiczny. Sam wydruk charakteryzuje się gładkością, trwałością oraz wiernym odwzorowaniem detali. Czym jest druk termotransferowy?

Na czym polega termotransfer?

Sam proces druku termotransferowego wymaga użycia taśmy barwiącej i innych specjalnych materiałów eksploatacyjnych. Wszystko zaczyna się od naniesienia barwnika na etykietę. Substancja ta dopiero podczas przyciśnięcia jej przez głowicę o wysokiej temperaturze zostaje przeniesiona na właściwy materiał, który ma być zadrukowany. Sama taśma barwiąca jest tutaj ważnym elementem, bo dzięki jej przesuwaniu wzdłuż powierzchni drukowanej możliwe jest osiągnięcie odpowiedniej jakości ostatecznego wydruku oraz bieżące dodawanie pigmentu w pożądanych ilościach.

Nowoczesny druk termotransferowy na wiele zastosowań. Z tej technologii korzystają przede wszystkim firmy, takie jak Tekstyldruk, które zajmują się nanoszeniem grafik na elementy garderoby. Aktualnie rośnie zapotrzebowanie na tego typu usługi, bo odzież z nadrukami jest powszechnie stosowana. Ubrania z grafikami to nie tylko modne koszulki, chętnie noszone przez wszystkich, ale również druk znaków rozpoznawczych na odzieży roboczej i sportowej, nadruki reklamowe na przedmiotach codziennego użytku, takich jak torby reklamowe, oraz produkcja flag czy proporczyków.

Jakie są zalety druku termotransferowego?

Termotransfer jako metoda drukowania ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo trwały. Nie ulega też działaniu promieni UV, dlatego może być z powodzeniem stosowany na odzieży sportowej. Grafika termotransferowa nie odbarwia się podczas prania w wysokich temperaturach, ani też nie blaknie. Odzież barwiona w ten sposób wytrzymuje także działanie zimna. Kolory są trwałe i tkanina przez długi czas wygląda jak nowa.

Druk termotransferowy jest również odporny na uszkodzenia mechaniczne – nie ulega ścieraniu. Bardzo dobrze przystosowuje się do różnych, nie tylko płaskich powierzchni. Ten rodzaj drukowania jest tak popularny przede wszystkim dlatego, że można go stosować do wielu rodzajów materiałów. Oprócz tkanin da się z jego pomocą drukować zarówno etykiety, jak i też umieszczać w systemie seryjnym rysunki i napisy na gadżetach reklamowych.