bluza z kapturem
8 sierpnia 2020

Kategoria:
Moda

Bluza jako ważny element mody streetwearowej

W dzisiejszych czasach ubranie to znacznie więcej niż sposób na ochronę ciała przed zimnem czy na zasłonięcie go przed niechcianymi spojrzeniami. Ubiór człowieka wiele mówi o jego właścicielu. Niektórzy nie przywiązują do niego wagi – i to widać, inni wykorzystują odzież do przekazania światu informacji o sobie, swoich przekonaniach i preferowanym stylu życia. Moda streetwearowa to bez wątpienia propozycja dla tej drugiej grupy ludzi.

XX wiek był czasem subkultur, które skupiały wokół siebie młodych buntowników i przypisywały poszczególnym grupom konkretne atrybuty, najczęściej w postaci oryginalnych elementów odzieży. Nabite ćwiekami skóry metalowców, kolorowe koszule hipisów, wreszcie obcisłe, zwężane jeansy emo nie pozostawiały wątpliwości, go jakiej grupy należały napotkane przez nas osoby. Obecnie większość subkultur uległa złagodzeniu i wyciszeniu, a na ulicach zdecydowanie rzadziej spotykamy mocno wyróżniające się stroje. W modzie ulicznej, czyli streetwearowej pozostały natomiast mocne wpływy subkultury skate’ów.

Od kalifornijskich skaterów…

Pierwsi skaterzy pojawili się w Kalifornii w latach 40. XX wieku. Byli to surferzy, którzy z braku dobrych fal przerzucili się na tzw. chodnikowy surfing. Idea szybkiego przemieszczania się po zatłoczonych, miejskich ulicach szybko porwała innych młodych ludzi, a deskorolka stała się symbolem wolności i niezależności. I tak na podłożu przygotowanym przez miłośników sportów ekstremalnych narodziła się kolejna subkultura. Ponieważ wolność w pojęciu skate’ów rozumiana była bardzo dosłownie i obejmowała przemieszczanie się na własnym, tanim, niezawodnym środku transportu, czyli na desce, ich ubiór musiał być wygodny. Jego podstawą były luźne T-shirty i obszerne bluzy z kapturem. Całość uzupełniały szerokie spodnie z mocnego jeansu, które co prawda w minimalnym stopniu, ale jednak zabezpieczały skórę podczas upadków.

… po współczesną modę streetwearową

Wolność i niezależność to ważne wartości wielu dzisiejszych młodych ludzi, chociaż rozumiane są one w znacznie szerszym sensie. Dzisiaj nie chodzi o to, by jak najszybciej i to dosłownie oddalić się od problemów, ale by pokazać, że je widzimy, że nie zgadzamy się na pewne utarte schematy i standardy. Odzież streetwearowa jest w tym kontekście ważnym środkiem wyrazu. W przeciwieństwie do ubrań typowych dla przedstawicieli dawnych subkultur odzież uliczna nie prowokuje, ale skłania do myślenia – opowiada nasz rozmówca ze sklepu internetowego Outside Society.

Podstawowym elementem ubioru streetwearowego jest bluza z kapturem, która z powodzeniem może zastąpić grzeczny sweterek czy wiosenną kurtkę. Zarówno męskie, jak i damskie bluzy streetwearowe są bardzo obszerne, dzięki czemu zapewniają wygodę i miejsce na obowiązkowy nadruk. Z przodu najczęściej umieszczany jest napis z logo marki, natomiast na plecach często znajdują się duże, kolorowe grafiki. Poza nadrukiem bluzy są zwykle gładkie, utrzymane w neutralnych kolorach: bieli, czerni lub szarości. Będąc podstawą całej stylizacji, bluza może być komponowana zarówno z luźnymi spodniami dresowymi, jeansami, jak i szortami.