Dress code w pracy
12 września 2021

Kategoria:
Moda

Biurowy dress code. Co trzeba wiedzieć?  

Dress code to przyjęty, określony zbiór zasad dotyczących ubioru w określonych miejscach. Najczęściej obowiązuje on w biurach, w korporacjach, bankach i innych przedsiębiorstwach zajmujących się kontaktem z klientem i kontrahentami. Odnosi się on zarówno do rodzaju, koloru, jak i fasonu ubrań, a co więcej do dodatków, makijażu i stylizacji włosów. Jak należy ubierać się do biura i czym charakteryzują się poszczególne rodzaje dress codu? Wyjaśniamy.

Jakie są najważniejsze zasady ubioru w biurze?

Utrzymanie właściwych zasad ubioru jest niezwykle istotne, głównie ze względu na to, że pracownicy reprezentują przedsiębiorstwo. W związku z tym to od ich stroju zależy, jak klienci i kontrahenci będą postrzegali firmę. Jeśli chodzi o panie, powinny one pamiętać o umiarze. Mianowicie warto postawić na delikatny makijaż oraz subtelne upięcia włosów, które są synonimem profesjonalizmu.

Dobrym wyborem będzie również nierzucająca się w oczy biżuteria, taka jak cienkie bransoletki lub łańcuszki, które podkreślą cały outfit, ale jednocześnie go nie zaburzą. Oprócz tego ważne jest, aby elegancki strój biznesowy nie był w zbyt intensywnych i krzykliwych kolorach. Na looki do biur sprawdzą się zatem stonowane odcienie m.in. beżu, czerni, szarości, bordo lub granatu.

Rodzaje dress codu – czyli jak ubrać się do pracy?

Najbardziej formalnym rodzajem dress codu jest business formal, który skierowany jest w szczególności do pracowników mających ciągły kontakt z kontrahentami i klientami. Na damskie stroje nadadzą się bluzki koszulowe w kolorze bieli lub czerni, które można połączyć z czarnymi cygaretkami lub granatowymi spodniami z eleganckiego materiału. Do tej stylizacji warto dodatkowo dobrać szpilki o średniej wysokości, które powinny zakrywać pięty oraz palce.

Business smart to z kolei nieco mniej formalny dress code, który charakteryzuje luźniejszymi ubraniami. W tym przypadku sprawdzą się szykowne spodnie zestawione z białą asymetryczną koszulą z wiązaniem na plecach dostępną w Paradox Boutique. Co więcej, zamiast wyszukanej marynarki panie mogą postawić na długi kardigan do kostek, który nada stylizacji nieformalnego charakteru.

Najmniej formalnym stylem jest natomiast business casual, łączący w sobie wygodę i wyrafinowanie. Na tego typu outfit dobrym wyborem są koszulowe sukienki, zarówno w odcieniu czerni, jak i z motywami białych liści. Świetną opcją będą także looki stworzone z cygaretek oraz wzorzystych koszul, m.in. ze wzorami zebry lub panterki, które bez wątpienia wyróżnią się na tle stonowanych spodni.