22 maja 2017

Kategoria:
Inne

Na co zwrócić uwagę, wybierając miejsce do organizacji wesela?

Wybór właściwego miejsca na wesele jest kluczowy dla dobrego samopoczucia zarówno młodej pary, jak i zaproszonych gości, a tym samym dla wyśmienitej zabawy, która powracać będzie w dobrych wspomnieniach. Podejmując tę jakże ważną decyzję, warto kierować się co najmniej kilkoma istotnymi czynnikami. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę – o tym piszemy w niniejszym artykule.

Na wstępie zaznaczmy tylko, że poszukiwania idealnego miejsca do organizacji wesela należy zacząć możliwie wcześnie. O ile obecnie bowiem do wyboru jest znacznie więcej hoteli, restauracji czy domów weselnych niż kiedyś, o tyle te najlepsze mogą zostać w wybranym terminie dość szybko zarezerwowane przez inną parę.

Lokalizacja i zaplecze noclegowe

Jedną z najważniejszych kwestii jest położenie interesującego nas obiektu. Jeśli bardzo zależy nam na tym, aby znajdował się w zacisznej okolicy i dysponował pięknym widokiem  (np. na jezioro), być może trzeba będzie wynająć bus lub autokar, którym niedysponujący własnymi pojazdami goście weselni będą mogli przemieścić się z kościoła albo urzędu stanu cywilnego.

Dobrze, gdy usytuowana z dala od miasta sala weselna posiada bazę noclegową. Przyda się ona nawet wtedy, gdy nie planujemy pobierać się w leśnej głuszy. Krewni i znajomi mogą wszakże zjechać z odległych stron.

– Możliwość odświeżenia się po podróży w pokoju, w którym odpoczną też przed poprawinami lub powrotem do domu, zdejmuje im kłopot z głowy i pozwala lepiej się bawić – mówi menedżer wyposażonej w miejsca noclegowe restauracji Sosnowe Zacisze.

Wystrój i wymiary

Kolejną ważną sprawą jest sama sala bankietowa. Aby określić jej rozmiary, zadajmy sobie pytanie, ilu mniej więcej gości chcemy zaprosić na zabawę – kilkunastu, kilkudziesięciu czy może kilkuset? Pamiętajmy przy tym, że choć tłok na weselu jest zjawiskiem wysoce niepożądanym, to zbyt mała liczba weselników na ogromnej przestrzeni robi przygnębiające wrażenie. Jeśli więc się wahamy, warto wybrać salę nieco mniejszą. Zagwarantuje to zapełniony, zachęcający do zabawy parkiet, a także wzmocni ewentualne efekty świetlne zastosowane w jego przestrzeni.

Jeśli chodzi o salę weselną, trzeba również zwrócić uwagę na to, czy wyposażono ją w klimatyzację – to niestety wciąż jeszcze nie jest ogólnie przyjęty standard, tymczasem brak tego elementu potrafi uprzykrzyć życie nie tylko w letnie upały. Sprawdźmy też, czy parkiet nie jest zbyt śliski. Taniec na zbyt wyglansowanej posadzce jest nie tylko trudniejszy, ale może wręcz być niebezpieczny, zwłaszcza po kilku toastach. Nie zapominajmy też oczywiście o ogólnym wystroju. Powinien się nam przede wszystkim po prostu podobać, ale gdy planujemy urządzenie wesela z motywem przewodnim, warto upewnić się, że będzie to w danej przestrzeni możliwe.

Jedzenie i inne wydatki

Miejsca przystosowane do organizacji wesel dysponują na ogół zapleczem gastronomicznym. Wybierając potrawy do menu, pamiętajmy o tym, aby również osoby niejedzące mięsa i alergicy czuli się na zabawie dobrze. Upewnijmy się też, co dokładnie wchodzi w skład opłaconego menu. Czy oprócz potraw zimnych i gorących znajdą się w nim też desery, ciasta i tort weselny? Owoce? A może wlicza się w nie również powitanie chlebem i solą?

To często właśnie koszty ostatecznie decydują o wyborze miejsca na wesele. Dlatego też dobrze wiedzieć, co obejmują, nie tylko w kwestii jedzenia. Dopytajmy, czy „w pakiecie” są także dekoracje, obsługa kelnerska, bezalkoholowe napoje (zimne i gorące), parking dla gości czy ewentualne „korkowe”, tj. opłata od wniesionego z zewnątrz alkoholu (a także lodówka, w którym będzie się on mógł chłodzić). Przeanalizujmy wszystko na spokojnie i sprawdźmy, czy rozważana przez nas oferta odpowiada założonemu budżetowi.