22 maja 2017

Kategoria:
Inne

Na co zwrócić uwagę przy wyborze uczelni

Wybór wyższej uczelni oraz kierunku studiów należy do najtrudniejszych, a jednocześnie najważniejszych życiowych decyzji. Będzie ona miała wpływ nie tylko na najbliższe 3 lub 5 lat, ale także na późniejsze możliwości rozwoju zawodowego.

Dzisiejsi maturzyści różnią się od młodzieży biorącej udział w rekrutacji na wyższe uczelnie jeszcze 10 lat temu – zauważa nasz rozmówca z Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Coraz częściej czynnikiem decydującym przy dokonywaniu wyboru jest właśnie użyteczność studiów, nie zaś pozorna atrakcyjność lub łatwość zdobycia tytułu.

Wybierając uczelnie kieruj się głową

Jednym z największych problemów absolwentów szkół wyższych jest brak możliwości znalezienia pracy. Dyplom ukończenia filozofii czy polonistyki daje wątpliwe szanse uzyskania atrakcyjnej oferty zatrudnienia. Dlatego wybierając uczelnię i kierunek studiów warto brać pod uwagę nie tylko swoje zainteresowania, ale także realia i prognozy dla rynku pracy. A więc jakie kierunki warto studiować?

Przydatna wiedza i nieocenione umiejętności

Obecnie przede wszystkim te związane z usługami. Znaczenie branży usługowej w Polsce i Europie charakteryzuje się nieprzerwanym wzrostem mniej więcej od lat 90-tych XX wieku. Nic nie wskazuje na to, by trend ten miał ulec zmianie. Biorąc pod uwagę równolegle postępującą globalizację i ogólną poprawę jakości życia, do zawodów przyszłości możemy zaliczyć wszystkie prace związane z turystyką, hotelarstwem i gastronomią.

Na jakiej uczelni studiować?

Wybierając uczelnię wyższą warto zwrócić uwagę na jej renomę, zatrudnionych wykładowców – co przekłada się na poziom nauczania, a także udostępnianą studentom bazę dydaktyczną. W przypadku studiów związanych z turystyką nie bez znaczenia są kontakty międzynarodowe uczelni, pomoc w organizowaniu wymian studenckich oraz praktyk.

Nie bez znaczenia jest łatwość komunikacji ze szkołą wyższą. Mamy tu na myśli zarówno łatwą dostępność do oferty, programów studiów oraz wszelkie udogodnienia w procesie zdobywania informacji na temat uczelni.

Tagi: ,