Na co zwracać uwagę wybierając dom seniora?
21 grudnia 2017

Kategoria:
Inne

Na co zwracać uwagę wybierając dom seniora?

Zanim wybierzemy dom seniora, w którym członek naszej rodziny spędzi prawdopodobnie co najmniej kilka lat, warto upewnić się co do jakości świadczonych w nim usług – przekonuje nasz rozmówca z Domu Zdrowia i Spokoju w Szelejewie.

Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, by nie żałować podjętej decyzji.

Kompleksowa opieka nad seniorem

Nawet jeżeli aktualnie senior znajduje się w dobrej kondycji fizycznej, należy pamiętać, że w podeszłym wieku zdrowie może ulec nagłemu pogorszeniu. Dlatego wybierając dom dla seniora, warto od upewnić się, że zapewnia on kompleksową opiekę lekarską i rehabilitację.

Kluczową rolę odgrywa tutaj personel zatrudniany przez ośrodek. Do dyspozycji pensjonariuszy zawsze powinny pozostawać wysoko wykwalifikowane pielęgniarki. Ważna jest także możliwość konsultacji z lekarzami oraz korzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych, łagodzących dolegliwości bólowe i poprawiających sprawność.

Standard zakwaterowania w domu seniora

Przyjrzyjmy się także warunkom zakwaterowania. Niektórzy seniorzy nie potrafią wyobrazić sobie samotności, dla innych najważniejsza jest prywatność. Dlatego ważne jest, by przyszły pensjonariusz miał możliwość wyboru między pokojem jedno-, a na przykład dwu- lub trzyosobowym.

Sam budynek powinien być przyjazny osobom z ograniczoną zdolnością ruchu. Muszą więc znajdować się w nim windy, a wszelkie bariery architektoniczne, jak np. progi w drzwiach, powinny być usunięte. W łazienkach powinny znajdować się poręcze, ułatwiające samodzielne korzystanie z prysznicy i toalet, a także systemy alarmujące i przywoławcze, z których pensjonariusz może skorzystać w razie jakichkolwiek wypadków czy innych groźnych sytuacji.

Życie codzienne w domu seniora

Wiele osób starszych wymaga przestrzegania konkretnej diety. Dom seniora musi być zawsze przygotowany i otwarty na potrzeby pensjonariuszy, dlatego powinien zapewniać możliwość dostosowania menu do potrzeb mieszkańca.

Bardzo ważne jest, by pobyt w domu seniora nie był odczuwany przez pensjonariusza jako kara. Dlatego czas spędzony w ośrodku powinien być dla niego atrakcyjny. Placówka powinna aktywnie organizować czas wolny i wspierać w pielęgnowaniu zainteresowań przebywających w niej osób oraz ułatwiać uczestnictwo w praktykach religijnych. Olbrzymią zaletą domu seniora jest dostęp do przestrzeni zielonych, gdzie mieszkańcy mogą oddawać się spacerom i ruchowi na świeżym powietrzu.