26 maja 2017

Kategoria:
Inne

Na co zwracać uwagę kupując elektronarzędzia?

Elektronarzędzia to sprzęt niezbędny nie tylko w każdym profesjonalnym warsztacie – bardzo często przydają się również w gospodarstwie domowym, dzięki nim wykonanie wielu prac jest znacznie łatwiejsze i szybsze, niż przy użyciu narzędzi ręcznych. Na rynku znajdziemy w dzisiejszych czasach bardzo szeroki wybór różnego rodzaju elektronarzędzi – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, by mieć pewność, że dokonujemy właściwego zakupu?

Rodzaj urządzenia

Współczesna oferta producentów elektronarzędzi obejmuje urządzenia, przy pomocy których możemy wykonać praktycznie każde zadanie w domu i warsztacie – od wiertarek i wkrętarek, przez pilarki, szlifierki, na elektronarzędziach ogrodowych kończąc. Przed wybraniem się na zakupy powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, które z nich są nam potrzebne. Alternatywą jest wybranie elektronarzędzi wielofunkcyjnych, którymi możemy zastąpić kilka innych urządzeń – w ten sposób nie tylko ograniczymy wydatki, ale również zaoszczędzimy sporo miejsca w naszym warsztacie. Jeśli decydujemy się na taki wybór, powinniśmy zapoznać się z funkcjami tego sprzętu. Z drugiej strony należy pamiętać, że elektronarzędzia wielofunkcyjne nie osiągają takiej samej sprawności, co wyspecjalizowane w jednym zadaniu narzędzia, sprawdzą się wyłącznie do okazjonalnego wykonywania prac. Jeśli potrzebujemy profesjonalnych, solidnych narzędzi, z którymi będziemy pracować cały czas, powinniśmy raczej zrezygnować z tego wyboru.

Parametry urządzenia

Niezależnie od tego, jakie elektronarzędzie zamierzamy kupić, konieczne jest zapoznanie się z jego parametrami. Do najważniejszych należą:

  • Moc silnika – parametr ten ma bezpośrednie przełożenia na funkcjonalność i skuteczność urządzenia. Generalnie im wyższa moc, tym lepsze (i droższe) urządzenie. W użytku domowym sprawdzą się narzędzia o mocy już 180 W
  • Rodzaj zasilania – elektronarzędzia mogą być zasilane z sieci elektrycznej lub z akumulatora. Pierwsze pracują praktycznie bez przerwy, o ile pozostają podłączone do gniazdka – jeśli wykonujemy prace w trudno dostępnych miejscach rozwiązanie takie może być bardzo niewygodne, ponadto chwila nieuwagi może skończyć się niebezpiecznym zaplątaniem w kabel. Elektronarzędzia akumulatorowe są wygodniejsze, jednak po pewnym czasie wyczerpują energię i wymagają podładowania. Wyczerpanie baterii równoznaczne jest z koniecznością przerwania pracy.
  • Waga urządzenia – z punktu widzenia komfortu pracy jest to najważniejszy parametr każdego elektronarzędzia. Waga urządzenia powinna odpowiadać naszym możliwościom fizycznym – jeśli będzie zbyt duża, praca z takim narzędziem będzie dla nas bardzo wyczerpująca. Warto zważyć urządzenie w dłoni i sprawdzić, jak rozkłada się jego ciężar.
  • Regulacja prędkości – możliwość zmiany prędkości obrotowej urządzenia pozwala nam nie tylko dostosować jego pracę do konkretnych warunków materiałowych, ale również zaoszczędzić energię.
  • Funkcje urządzenia – każde urządzenie posiada większą ilość funkcji, np. w przypadku wiertarek będzie to zmiana kierunku wiercenia, blokada spustu, tryb pracy zwykły lub udarowy. Przed kupnem koniecznie sprawdźmy, jakie są możliwości danego urządzenia.

Warto również zwracać uwagę na markę urządzenia – znani producenci, tacy jak DeWalt i Makita dbają o wysoką jakość swoich produktów, a przy tym zapewniają bardzo dobrą obsługę serwisową. Ich produkty znajdziemy w ofercie firmy Metalex.