30 maja 2017

Kategoria:
Inne

Na co zwracać uwagę dokonując wyboru zasilacza UPS

Zasilacze UPS (z ang. Uninterruptible Power Supply) są skrzynkami, wyposażonymi zwykle w akumulator, których głównym celem jest ciągłe zasilanie podłączonych do nich urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Zapewniają dostarczanie prądu, nawet kiedy pojawi się przerwa w jego dostawie. Ich rodzajów jest całkiem sporo – warto więc im się przyjrzeć, zanim dokona się wyboru tego konkretnego.

Najważniejsze czynniki

Kluczowym parametrem podczas wyboru zasilacza UPS jest jego moc. Podawana jest ona na ogół w watach jako moc czynna lub w woltoamperach jako moc pozorna. Pierwsza to w zasadzie moc znamionowa wykorzystywana podczas pracy, a druga to moc pobrana z sieci. Aby dokonać w tym przypadku dobrego wyboru należy najpierw ustalić, ile energii elektrycznej pobiera sprzęt elektroniczny. Najprościej zrobić to można za pomocą podręcznego woltomierza.

Innym dość istotnym czynnikiem jest czas przełączania. Od tego parametru zależy bowiem jak szybko zareaguje zasilacz UPS w przypadku nagłego zaniku prądu. Optymalnie jeśli wartość ta zamyka się w przedziale do 20 ms. Im jest ona niższa, tym większa szansa na to, że komputer nie zdąży się wyłączyć czy zrestartować. Zasilacze, które oferują czas przełączania na poziomie kilkudziesięciu milisekund są w zasadzie bezużyteczne.

O czym jeszcze należy wiedzieć

Wprawdzie głównym zadaniem pracy zasilacza tego typu jest podtrzymywanie pracy podłączonych urządzeń podczas przerwy w dostawie prądu, to warto również pamiętać, że czas ten jest znacznie niższy w przypadku urządzeń takich jak notebooki. Klasyczny UPS pozwala na około 6-8 minut pracy po wyłączeniu prądu i przejściu w tryb akumulatorowy. W tym czasie spokojnie można zapisać wszystkie dokumenty i wyłączyć urządzenie.

Do zasilacza UPS nie powinno się podłączać listew czy rozgałęźników, dlatego też trzeba wybrać model z odpowiednią ilością gniazd. Powinny to być minimum 3 gniazda – na monitor, komputer oraz inne urządzenie np. router. Jeśli urządzeń jest więcej (np. dodatkowy monitor do pracy) to należy zainwestować  w model z większą ilością gniazd elektrycznych. Szeroką ofertę zasilaczy UPS oferuje np. firma Elektro Instal.