29 września 2017

Kategoria:
Inne

Gdzie znajdują zastosowanie wózki widłowe

Wózki widłowe to niezastąpione środki transportu bliskiego. Dzięki nim można szybko przewozić z miejsca na miejsce różnego rodzaju towary – poczynając od palet, przez grupy kilku lub nawet kilkunastu pakunków, aż po najcięższe, ważące nawet kilkadziesiąt ton ładunki. Te pojazdy zrewolucjonizowały system transportu towarów i są wykorzystywane w wielu dziedzinach gospodarki. Jakich?

…Transport magazynowy

Konieczność stosowania wózków widłowych w celu magazynowania towarów nie budzi dziś najmniejszych wątpliwości. Wózki jezdniowe, podnośnikowe, ‘paleciaki’, pojazdy elektryczne, gazowe i spalinowe oraz wiele innych rodzajów wózków widłowych jest z powodzeniem wykorzystywanych do celów transportu bliskiego ładunków, zarówno poziomego, jak i pionowego. Istnieją nawet wózki do ‘zadań specjalnych’, np. wysokiego składowania, holowania ładunków, do jazdy w wąskich korytarzach czy poruszania się w chłodniach i mroźniach. Mają one różne zadania: poczynając od rozładunku i załadunku towaru, przez jego składowanie i spiętrzanie, na kompletacji zamówień kończąc. W ten sposób wózki widłowe obsługują niemal cały proces magazynowania, pozwalając na obniżenie kosztów pracy i optymalizację jej czasu. Krótko mówiąc, wózki widłowe w magazynie to sposób na zwiększenie rentowności firmy. Nic więc dziwnego, że te pojazdy znajdziemy w miejscach, takich jak:

  • magazyny, hurtownie,
  • sklepy wielkopowierzchniowe, supermarkety,
  • hale produkcyjne, targowe,
  • fabryki, zakłady przemysłowe,
  • centra dystrybucji,
  • zewnętrzne place składowe.

…I nie tylko

Okazuje się jednak, że zastosowanie wózków widłowych znacznie wykracza poza tradycyjne hale magazynowe.

Coraz więcej przedsiębiorstw niekoniecznie trudniących się handlem czy produkcją również korzysta z tych środków transportu bliskiego. – Mówi specjalista reprezentujący firmę IPZ, która zajmuje się dystrybucją i serwisem wózków widłowych. – Przykładem tego są porty, zarówno lotnicze, jak i morskie bądź rzeczne. Na lotniskach wózki używane są do rozładunku i rozładunku bagaży oraz cięższych ładunków, to samo dotyczy też portów, gdzie pojazdy te stanowią duże udogodnienie przy rozładunku statków. Wykorzystywane w tych celach wózki to urządzenia przystosowane do pokonywania długich dystansów. Poza tym wózki widłowe to również cenione rozwiązanie w ogrodnictwie czy budownictwie, gdzie sprawdzają się wózki terenowe. Wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba szybkiego przetransportowania ładunku, wózek widłowy będzie niezastąpionym rozwiązaniem pozwalającym na usprawnienie, przyspieszenie i optymalizację kosztów pracy.